:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C pochmurno z przejaśnieniami

Czemu Urząd Pracy nie daje staży? Wywiad z dyrektorem PUP

wiadomości lokalne, Czemu Urząd Pracy staży Wywiad dyrektorem - zdjęcie, fotografia

Tylko 49 osób zostało w tym kwartale skierowanych na staż, podczas gdy w pierwszym kwartale 2010 roku PUP na staże wysłał 154 bezrobotnych. O przyczynach tych zmian dziennikarze Zambrow.org rozmawiają z dyrektorem zambrowskiego Urzędu Pracy.

W związku z licznymi pytaniami ze strony czytelników, postanowiliśmy zapytać dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zambrowie Dariusza Olszewskiego, czemu w tym roku młodzi ludzie praktycznie nie mają szans na staże, które tak popularne były w ostatnich latach.

Łukasz Laskowski (Zambrow.org): W tym roku Urząd Pracy praktycznie nie kieruje ludzi na staże i inne formy pracy subsydiowanej przez PUP, Podczas gdy w latach poprzednich ze stażów korzystało wiele młodych osób bezrobotnych, co było również korzystne dla firm i instytucji, to w tym roku propozycji stażu jest o wiele mniej. Czym jest to spowodowane?
Dariusz Olszewski (dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zambrowie): Wynika to z ograniczonych środków na ten cel. Fundusz Pracy jako taki posiada środki, natomiast zostały one zatrzymane na szczeblu centralnym z jednego ważnego powodu, mianowicie Państwo postanowiło walczyć z deficytem budżetowym. Czyli inaczej ze wskaźnikiem wydatków w stosunku do PKB i jego ewentualnym przekroczeniem na poziomie 55%. To zaowocowało tym, że Państwo nie mając wiedzy jakie będzie to PKB w tym roku, postanowiło obciąć wydatki. Idei tej przyświecała statystyka Eurostatu, według którego nasze bezrobocie plasuje się w środkowej części tabeli (tabelę załączamy jako ilustrację do wywiadu).
Uznano, że problem bezrobocia w Polsce nie jest już najważniejszym problemem, a stała się nim kwestia deficytu budżetowego. Natomiast z naszego punktu widzenia, lokalnego, to ta decyzja była zaskakująca i drastyczna: z poziomu ponad 9 mln do poziomu nieco ponad 2,5 mln. Biorąc pod uwagę, iż z planowanych środków jakie otrzymaliśmy ponad 1,1mln zł trzeba przeznaczyć na realizację umów zawartych w roku 2010, możliwości pomocy w roku 2011 będą bardzo, bardzo małe.
Drastyczność tych decyzji zaowocowała tym, że trzeba było dostosować działania Urzędu Pracy do poziomu środków jakimi dysponujemy.

Zambrow.org Czy w związku z tym, że tych pieniędzy w tym roku jest miej, to na staże w ogóle nie kierujecie? Czy może jednak są przypadki kierowania bezrobotnych na staż? Jeżeli tak, jakie warunki stawiacie bezrobotnemu i pracodawcy?
Dariusz Olszewski: Staramy się współpracować z pracodawcami, a przede wszystkim wymagać od nich efektów, czyli staż ma przenieść efekt zatrudnieniowy. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na taką współpracę, to my staramy się to realizować. Inna rzeczą jest, że nasze przepisy są tak skonstruowane, że nie każdy może być skierowany na staż ze środków jakie my posiadamy. Część pieniędzy jakimi dysponujemy pochodzi z środków Unii Europejskiej, a te są obwarowane pewnymi wymaganiami. Program Operacyjny Kapitał Ludzki przyjął założenie, że musimy osiągnąć przynajmniej 45% zatrudnienie i w związku z tym, w sytuacji gdy wiemy, że pracodawca nie zatrudni, czyli najczęściej pracodawca z sektora publicznego, to my nie możemy z tych pieniędzy tego finansować, bo wiemy że nie przyniesie to tego efektu.

Zambrow.org Jak przedstawia się to w liczbach? Tzn. ile osób wysłaliście na staż w pierwszym kwartale 2010 roku, a ile w pierwszym kwartale 2011 roku?
Dariusz Olszewski: W pierwszym kwartale 2010 roku na staże wysłaliśmy 154 osoby bezrobotne, w tym roku jest to niemal jedna trzecia tej liczby 49 osób. Wynika to z ograniczonych środków jakimi dysponuje Urząd Pracy, których w porównaniu do roku ubiegłego jest trzy razy mniej.

Zambrow.org Jak wpływa to na zambrowski rynek pracy? Bo zdania są podzielone. Jedni (zarówno stażyści jak i pracodawcy) widzieli w tym korzyści: bezrobotny miał zatrudnienie, pracodawca - "darmowego" pracownika. Inni krytykowali staże, szczególnie w urzędach, gdzie po kilku miesiącach stażysta znowu zostawał bez pracy i nie miał szansy na zatrudnienie w miejscu, gdzie odbywał staż, bo na jego miejsce przychodził kolejny stażysta.
Dariusz Olszewski: Staże zawsze budziły kontrowersje i można było przyjąć dwa punkty widzenia. Jak pan zauważył z jednej strony pracodawca otrzymywał darmowego pracownika, ale stażysta czasami traktował staż nie jak normalną prace, a lekką pracę, bo pracodawca nie płacił. To też w jakiś sposób psychologicznie oddziaływało na tego młodego człowieka, bo on uważał, że już na starcie jest "wykorzystywany" przez pracodawcę. Więc można dyskutować na temat celowości organizacji stażu jest to naprawdę rzecz kontrowersyjna. Tam gdzie powodowało to autentyczne zdobywanie doświadczenia zawodowego oraz późniejsze zatrudnienie, to miało to sens, natomiast to w sytuacji gdy pracodawca nazwijmy to w cudzysłowie „wykorzystywał” młodego człowieka, niekoniecznie do celów związanych z realizacją stażu, bo i takie przypadki rejestrowaliśmy, to wtedy można dyskutować nad sensem organizacji takiego stażu. Odrębną rzeczą jest fakt, że tak naprawdę to uczestnictwo w stażu było i jest pomocą adresowaną do osób bezrobotnych i w wielu wypadkach to one same były stroną inicjującą a wręcz nalegały na jego realizację. Ale ciekawostką jest to, że paradoksalnie pomimo ograniczonej ilości środków i mniejszej liczby staży jest to drugi rok, jak pamiętam, w dwudziestoletniej historii funkcjonowania PUP, w którym już od lutego spada bezrobocie w powiecie zambrowskim. Jest to niewiele bo w lutym 22 osoby, a w marcu 38, ale samo zjawisko, sam trend, że od lutego, jest spadek podczas gdy w innych lat bezrobocie zaczynało spadać od kwietnia czy maja, a tu jest dwa miesiące wcześniej.

Zambrow.org Ile ofert pracy trafia do Urzędu w ciągu roku, a ile rejestruje się nowych osób bezrobotnych? Jak Pan ocenia, czy Urząd Pracy "obsługuje" cały rynek pracy?
Dariusz Olszewski: Zaskoczyła nas nierównowaga pomiędzy ilością osób rejestrujących się po raz pierwszy, a ilością ofert pracy. Jeżeli się popatrzy na bilans ilości ofert pracy realizowanych przez Urząd Pracy - 420, a liczbą osób rejestrujących się po raz pierwszy - 793, to automatycznie widać, że dla niemal połowy osób nie mamy ofert pracy. Poszliśmy dalej i zaczęliśmy się zastanawiać, czy aby na pewno nie mamy dla tych osób ofert pracy i okazało się, że nie jest tak źle. Bo jeżeli popatrzeć na to pod kontem zgłaszanych podjęć pracy przez samych bezrobotnych których było 1177, no to wtedy okazuje się, że raptem trafia do nas niecałe 40% ofert pracy. To jest powód do przemyślenia, ale z drugiej strony mamy świadomość, że działa otwarty rynek pracy, pracodawcy nie są niczym przymuszeni do tego, żeby zgłaszać nam wszystkie oferty pracy. Pracodawcy prawdopodobnie radzą sobie w kwestiach rekrutacji samodzielnie. Wśród pracodawców utworzyła się, w moim przekonaniu, nieuprawniona opinia, "Czego szukać tam na bezrobociu" i to pokutuje od wielu lat. Inną kwestią jest to, że na naszym lokalnym rynku pracy borykamy się z dwoma zasadniczymi problemami tzn. brakiem ofert pracy dla osób, które ukończyły studia wyższe oraz dla kobiet.

Zambrow.org Jak wygląda sytuacja z dotacjami na otwarcie działalności gospodarczej?
Dariusz Olszewski: Tak naprawdę niemal każdy kto zgłosił się do nas z prośbą o udzielenie dotacji – otrzymywał ją.
Dokonaliśmy analizy tego obszaru od 2004 roku do 2010 roku i okazało się, że od 2004 do 2010 roku łącznie udzieliliśmy 505 dotacji. Z tego oczywiście część zrezygnowała po jakimś czasie, a dokładnie nie prowadzi działalności jedynie 80 firm ( tj. 14%). Najczęściej bo aż 24 osoby zaprzestały działalności w sektorze handlu detalicznego, dlatego w tym roku przyjęliśmy założenie, że w tym obszarze nie będziemy udzielać dotacji. Chcemy jeszcze zbadać, w najbliższym czasie, ile z tych osób zatrudnia pracowników.
Na koniec nieco optymizmu – z tego co wiem trwają rozmowy na szczeblu ministerialnym mające na celu pozyskanie 1 mld zł dodatkowych środków na aktywne przeciwdziałanie skutkom bezrobocia. Mam nadzieję, że zakończą się sukcesem a tym samym PUP w Zambrowie otrzyma dodatkowe środki.
Korzystając z okazji chciałbym wszystkim mieszkańcom powiatu zambrowskiego złożyć najlepsze życzenia Wielkanocne
dużo zdrowia, radości, pogody ducha,
smacznego jajka, mokrego dyngusa
oraz mnóstwo wiosennego słońca.

Zambrow.org Dziękujemy za udzielenie wywiadu i życzenia. Również, w imieniu całej Redakcji, życzę spokojnych i wesołych Świąt. Do widzenia.
Dariusz Olszewski: Dziękuję. Do widzenia.

Polecamy:
:: PUP: Oferty pracy w Zambrowie z 15.04.2011 r.
:: Już 30 rodzin chce pracą zapłacić za czynsz
:: Budżet powiatu uchwalony z 3-mln deficytem
:: Ponad 1500 firm w Zambrowie
:: Bezrobocie w grudniu i styczniu wzrosło
:: Promowali usługi rynku pracy
:: Dyrektor PUP: pomimo kryzysu – to był dobry rok

Czemu Urząd Pracy nie daje staży? Wywiad z dyrektorem PUP komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się