:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?teraz 2°C
powietrze Dobre

Chopinowski Recital w zambrowskiej Szkole Muzycznej [recenzja]

muzyka koncerty, Chopinowski Recital zambrowskiej Szkole Muzycznej [recenzja] - zdjęcie, fotografia
Patryk - blog 01/12/2019 22:24

Nie ulega wątpliwości, że Fryderyk Chopin należy do tych największych z kompozytorów polskich. Jego twórczość przesiąknięta jest na wskroś liryzmem i pięknem - którego szczytem jest prostota. Dzieła mistrza z Żelazowej Woli, można przyrównać do fortepianowego bel canto, czyli mówiąc bardziej pospolicie, do pieśni bez słów, kiedy to fortepian jako instrument z natury perkusyjny, nagle zaczyna śpiewać. Co wyśpiewał melomanom tego wieczoru?

 

28 listopada w sali koncertowej zambrowskiej Szkoły Muzycznej rozpoczął się VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Witolda Lutosławskiego. Organizatorzy podczas trwającego konkursu oraz innych tego typu wydarzeń, nie zapominają również o zambrowskich melomanach, i wykorzystując nadarzającą się okazję, zapraszają ambitnych artystów ku z pewnością niemałej radości miłośników muzyki.

Tym razem recital fortepianowy wykonał Cezary Karwowski, który zaprezentował poruszający program złożony z utworów Fryderyka Chopina.

 

...Chopinowskie tempo rubato...

Recital rozpoczął się od trzech Mazurków op. 59 które prezentowane były kolejno: a-moll nr.1, As-dur nr.2 oraz fis-moll nr.3 To późna twórczość F. Chopina, utwory dojrzałe, które ukazują o wiele bardziej wysublimowaną treść, w przeciwieństwie do jego wczesnych kompozycji z tego gatunku. Specyfika Mazurków, ma swoje źródło w polskich tańcach ludowych, które kompozytor w unikalny i właściwy tylko sobie sposób; opracował w postaci niedługich kompozycji mieszczących w sobie syntezę tych elementów. Interpretacja polega na ukazaniu muzycznego poematu, w sposób jak najbardziej swobodny i melodyjny. Nieodzowne i bardzo charakterystyczne przy ich wykonywaniu jest umiejętne stosowanie tzw. tempo rubato; czyli zwolnień i przyspieszeń tempa utworu, w zgodzie z naturalną jego melodyką.

To co udało mi się zauważyć podczas recitalu, a zwłaszcza gdy grane były Mazurki, to właśnie bardzo swobodne, naturalne posługiwanie się tą techniką. Nie było w tym wrażenia nienaturalności, całość była spójna i żywa, bez nieprzewidzianych modulacji tempa, które jedna z wybitnych polskich, nie żyjących już pianistek - prof. Lidia Kozubek (1927-2015), zwykła określać jako „chód pijanego”.

Najbardziej podobało mi się wykonanie Mazurka nr.1 a-moll, moją uwagę przykuła refleksyjna melodia tematu inicjalnego, która wykonana była pięknym dźwiękiem-bogatym w niuanse kolorystyczne, z wdziękiem i doskonałym wyczuciem czasu. Całościowo wykonania Mazurków jakie usłyszałem, zaskoczyły mnie dojrzałością oraz muzykalnym spojrzeniem na te bardzo proste kompozycje, które są jednocześnie niełatwe pod względem wykonawczym.

 

…Ćwiczenia, które stały się arcydziełami...

Kolejną częścią programu recitalu, okazały się Etiudy: Es-dur op. 10 nr.11, a-moll op. 25 nr.11 oraz c-moll z op. 25 nr.12 To kompozycje o tyle niezwykłe, że będąc ćwiczeniami stricte edukacyjnymi przeznaczonymi dla doskonalenia warsztatu techniki gry, są jednocześnie arcydziełami zamkniętymi w niewielkich formach, w które Chopin tchnął emocjonalne życie związane z jego osobistymi; wcale nie prostymi doświadczeniami życiowymi.

Jako ciekawostkę warto dodać, że inspiracją dla 19-sto letniego Fryderyka do rozpoczęcia tego cyklu utworów, był koncert wielkiego skrzypka Niccolo Paganiniego, który kompozytor miał okazję wysłuchać w Warszawie. To pokazuje jak wielką rolę w życiu społecznym spełniają koncerty, są źródłem inspiracji dla artystów, oraz mogą być motywacją do szeroko pojętego - rozwoju osobistego - dla pozostałych odbiorców.

Etiudy są utworami które swoimi technicznymi wymaganiami testują każdego wykonawcę, nie inaczej było również podczas zambrowskiego recitalu. Pianista grał je nieco zwolnionym tempem, co dawało o wiele bogatszy wgląd w strukturę utworów. Podobała mi się dbałość o detale, zwłaszcza w Etiudzie c-moll z op.25 nr.12. Pulsująca struktura tego utworu, domaga się uwydatnienia szczegółów-melodii ukrytych pod tą kipiącą powłoką składającą się z wielu dźwięków, która początkowo przykuwa największą uwagę. Wielu pianistów gra ten utwór powierzchownie i zbyt szybko, przez co nie różnicuje emocji, gubiąc także informacje melodyczne zawarte w warstwie pasaży; skutkiem tego ich wykonania są czysto mechanicznymi popisami technicznymi, a nie, prawdziwą interpretacją dzieła.

Całe szczęście że wykonawca recitalu, zdawał sobie sprawę z tych mikro-detali i wykonał etiudę bardzo prawidłowo, jednocześnie wzbudzając podziw naturalną biegłością gry. Było to bardzo eleganckie połączenie techniki, oraz wrażliwości muzycznej.

 

...Tragiczny majestat - powoli i półgłosem...

Nokturny („pieśni nocy”), są chyba najbardziej śpiewną częścią bogatej twórczości Fryderyka Chopina, to właśnie te dzieła w całej swojej istocie zwykło się określać mianem bel canta fortepianowego. Doczekały się niezliczonych interpretacji, a komplety dzieł nagrywali wielcy pianiści, tacy jak: Artur Rubinstein, Claudio Arrau, Maria Jao Pires, czy Maurizio Pollini...

Pośród zbioru 20 nokturnów, znajduje się dzieło bardzo epickie i przyciągające uwagę, ponieważ odrębne w swym stylu; w którym występuje narracja zmierzająca do silnego wzburzenia emocji, postępująca coraz bardziej dynamicznie i głośniej w powolnym crescendo. Tak jakby kompozytor chciał wyrazić powoli jakąś tragiczną sytuację, nasączoną do bólu niewypowiedzianym żalem występującym w jej kulminacji. Jest nim Nokturn c-moll op.48 nr.1 Wykonanie tego utworu, okazało się świeże, żyjące własnym życiem, nieco oddzielnie od wykonanych na początku Mazurków i Etiud. Inne od tych które znałem dotychczas, tym samym pozytywnie zaskakujące w swym całokształcie.

 

…Poetyckie zwieńczenie...

Miłym zwieńczeniem recitalu, okazała się Ballada f-moll op.52, która jest kompozycją monumentalną; to dojrzałe dzieło naszego narodowego kompozytora. Obrazuje tak obecną nutę poetyckiego wyrazu w twórczości Chopina, spotykają się w niej liczne elementy wariacyjne polegające na wielokrotnym przetworzeniu tematów, wraz z tonem refleksyjnym - charakterystycznym dla jego późnych dzieł.

Pierwszy temat Ballady pojawia się po krótkim wstępie, wybrzmiewa on na tle miarowego akompaniamentu w basie i przechodzi cztery transformacje, które za każdym razem ukazywane są w odmiennym świetle. Rozwój drugiego tematu oraz jego przeplatanie się z pierwszym, buduje napięcie emocjonalne dzieła i zwiększa złożoność struktury muzycznej. Przechodząc przez jednoczesny rozwój obu tematów, Ballada zdawać by się mogło, kończy się serią akordów ukazanych w fortissimo; a następnie chwilowym spokojem - ciszą jakby utwór skończył się nagle, pozostawiając po sobie pustkę napełnioną niedopowiedzeniem.

Ta pustka jest jednak zwodnicza, za chwilę wkracza kilka akordów granych pianissimo, czyli dźwiękiem ściszonym. Nagle prowadzi to do szybkiej, wzburzonej emocjonalnie kody - właściwego zakończenia utworu - zarysowanej rozległym i efektownym kontrapunktem. Ballada f-moll ma skomplikowaną strukturę,  jest zdecydowanie trudnym materiałem wykonawczym dla pianistów.

Interpretacja dzieła jaką usłyszałem, wywarła na mnie nie małe wrażenie, zważywszy na bardzo sprawne opracowanie wspomnianych dwóch tematów. Całość emocji została ukazana w dojrzały sposób, a pozytywne wrażenie umacniał całokształt pięknie wydobywanego przez pianistę dźwięku, niuansowanie i swobodne cyzelowanie poszczególnych fraz.

 

...Konkluzja...

Interpretacje jakie zostały zaprezentowane melomanom podczas recitalu w wykonaniu Cezarego Karwowskiego, były z pewnością bardzo osobiste. Wyrażały w całej swej krasie wrażliwość na piękno i bogactwo emocjonalne tego muzycznego przekazu, jakie Chopin zawarł w swoich utworach.

Nie często, zdarza się w Zambrowie usłyszeć równie ambitne wykonania muzyki Fryderyka Chopina. Mam nadzieję, że wraz z rozwojem zambrowskiej PSM (budową sali koncertowej), takie i podobne koncerty, będą w jej murach coraz częstsze. Serdecznie dziękuję organizatorom oraz wykonawcy za wspaniały recital, który okazał się dla mnie miłą niespodzianką.

Reklama

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam Skode Fabie 1.2TSI

Sprzedam Skode Fabie 1.2 TSI 86km, rok produkcji 2014 przebieg 110000, klimatyzacja, elektryczne szyby. Stan idealny, silnik dynamiczny, bardzo małe..


Światłowodowy Internet w

Internet bez zawieszania, gwarancja prędkości, szybko, solidnie. Sprawdź nas w blokach: https://arcynet.pl/internet-do-bloku-24m/ albo w domkach..


Usługi Minikoparką

Kompleksowe Usługi Minikoparką Szybko i solidnie. Polecam i Zapraszam. tel. 728 349 576


Zapewnię wsparcie w dyskretnej

Czy mimo męża, chłopaka, rodziny czujesz się samotna, niedoceniana, mało potrzebna? Możliwe, że w ogóle nie ma wokół Ciebie prawdziwie życzliwego i..


Rover 75 2.0 full opcja

Sprzedam Rovera 75 2.0 diesel full opcja. Auto z 2002 roku w bardzo dobrym stanie, 2 komplety kół aluminiowych. Więcej info pod nr tel 798012310


Ocieplanie Poddaszy Pianą Pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


Działka 8230m2, Głębocz

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie: Działka o powierzchni 8230m2 położona w miejscowości Głębocz Wielki, gmina Szumowo, powiat zambrowski...


Szybkie kursy Prawa jazdy z

Oferujemy szybkie kursy prawa jazdy wszystkich kategorii z egzaminem w Łomży. Nasze ośrodki: Łomża, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Czyżew , Jedwabne..


CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWON MY

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE CENY..


Rover 75 2.0 full opcja

Sprzedam Rovera 75 z 2002 roku, dwa komplety kół aluminiowych. Więcej info pod nr tel 798012310


Zgubiono prawo jazdy, nagroda

Zgubiono prawo jazdy. Nagroda gwarantowana 517315233


SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Franczyzobiorca sklepu Żabka.

Zacznij prowadzić własny biznes z Żabką! Współpraca oparta na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Nasza oferta franczyzowa..


Krowa wysokocielna

Sprzedam krowy mleczne ponieważ likwiduję gospodarstwo


Działka rolno-budowlana 1,70

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka gruntu o powierzchni 1, 70 ha położona w we wsi Krajewo Korytki, gmina Zambrów...


Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Lokal usługowo handlowy

Lokal usługowo handlowy Powierzchnia 110m2.Możliwość podziału na dwa lokale po 55m2.Wszystkie media. Centralne ogrzewanie z ciepłowni..


VW PASSAT B6

Sprzedam ładnego, bardzo bogato wyposażonego Passata B6 z grudnia 2007roku z rewelacyjną automatyczną skrzynią biegów DSG. Samochód regularnie..


Działka rolna 1,98 ha Pstrągi

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: ziałki gruntu o łącznej powierzchni 1,987 ha położone w Pstrągach-Gniewotach , gmina Zambrów...


SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I

Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: - obsługę klienta w oddziale - nawiązywanie i utrzymywanie z klientami długotrwałych..


Praca w lokalu

Przyjmiemy do pracy dwie osoby w Pizzerii Perfetto do pracy na kuchni oraz do wypieku pizzy (doświadczenie nie jest wymagane - wszystkiego..


Zaginął pies . Nagroda za

Szukamy zaginionego psa . Naroda!!!!!


Pranie tapicerki meblowej i

Oferuję -pranie tapicerki (samochodowej,meblowej,itp...) -pranie dywanów i wykładzin. -czyszczenie różnego typu:kanap,wypoczynków,krzeseł itp....


Nowa kablówka telewizja w

Pakiety z Internetem już od 55zł, bez talerza, bez zawieszania się, w pełni cyfrowa kablówka na światłowodach. Sprawdź:..


Opel Vectra C

Sprzedam Opla Vectrę C 2.2 GTS 2002r ważne OC i BT, nie odpala. Więcej info pod nr tel 508554392 - nie odpowiadam na smsy


ARDOM – solidne okna, drzwi,

Okna - PCV, aluminiowe, drewniane, dachowe, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, bramy garażowe, rolety zewnętrzne i wewnętrzne, moskitiery, parapety..


Pomcnik kucharza sushi

Restauracja Ashi Sushi poszukuje osób na stanowisko pomocnik kucharza sushi. Od kandydata wymagamy chęci do pracy, pozytywnego nastawienia oraz..


Usługi koparką Zambrów

Świadczymy usługi koparką oraz koparko ładowarką w Zambrowie, Szumowie, Kołakach Kościelnych i Rutkach oraz okolicy. Cały powiat zambrowski. Nasi..


Ekogroszek EXTRA PREMIUM +.

Parametry: -wartość opałowa 26-28 MJ/kg - zawartość popiołu ok 6% -granulacja 8mm-25mm -zawartość siarki 0,45% Transport HDS lub winda.Warunki..


Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


transport maszyn ciągników

Szukasz oferty transportowej w Zambrowie, w okolicy? Zapewniamy sprawną i szybką usługę transportową maszyn, ciągników, lokalny transport..


Instalacje Hydrauliczne, C.O,

Witam, oferuję wykonanie instalacji hydraulicznych w pełnym zakresie, instalacji gazowych wewnętrznych i zewnętrznych z nadzorem kierowniczym,..


Sprzedam mieszkanie

Mieszkanie trzypoziomowe na Osiedlu Wschód w Zambrowie (ul. Wyszyńskiego) o łącznej powierzchni 110 m2; 85,80 m2 powierzchnia mieszkalna, 12,70 m2..


Rozbiórki Zambrów wyburzenia

Wykonujemy wyburzenia i rozbiórki budynków gospodarczych, przemysłowych i rolniczych (w tym obór rolniczych) na terenie Zambrowa, Szumowa, Kołak..


Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Piasek Zambrów - transport

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. piach, kruszywa z transportem w Zambrowie, Kołakach, Szumowie, Rutkach i..


KOMINKI KOMPLEKSOWO

*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"