:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

Chipowanie zwierząt sposobem na bezpańskie psy, ale nie w Zambrowie

wiadomości lokalne, Chipowanie zwierząt sposobem bezpańskie Zambrowie - zdjęcie, fotografia

Problem bezpańskich zwierząt błąkających się po ulicach miast to nie tylko problem Zambrowa. Ze zjawiskiem tym borykają się także inne samorządy. Część z nich wprowadziła obowiązkowe chipowanie pupilów. W Zambrowie niestety takiego wymogu nie ma.

Zarówno w Zambrowie jak i pozostałych miastach Polski zjawisko porzuconych i błąkających się po ulicach miast i miasteczek psów jest dość powszechne. Często spotkać można zwierzę proszące o jedzenie, a niekiedy agresywne.

W większości przypadków są to niestety psy, które wcześniej miały swojego „pana”, jednak właścicielom znudził się czworonożny przyjaciel i uznali, że można łatwo pozbyć się go wywożąc poza miasto. Los porzuconych zwierząt jest smutny. Często głodne błąkają się po ulicach, szukając schronienia przed deszczem. Czasami znajdzie się ktoś, kto nakarmi zbłąkanego zwierzaka, rzadziej – przygarnie. Większość jednak albo ginie pod kołami samochodów, albo wyłapywana jest przez hycli i na koszt urzędu gminy lub miasta, na terenie którego została złapana, przewożona jest do schroniska dla zwierząt w Ostrowi Mazowieckiej.

Zanim jednak taki pies zostanie schwytany przez hycla, lub przygarnięty przez kogoś, błąka się tygodniami po mieście. Często stwarzając zagrożenie dla dzieci.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, a także o los psów, które wyrzucane są z domów lub zagubiły się napisał do nas jeden z naszych czytelników:

- „Czy są jakieś możliwości aby młodym psom w Zambrowie obowiązkowo i za darmo wszczepić chipy? Jeżeliby coś takiego było to myślę, że dzięki temu urządzeniu ludzie by się zastanowili nad swoim zachowaniem i nie wyrzucali psów na ulicę, bo jak ktoś by znalazł błąkającego się psa, to po chipie od razu można byłoby znaleźć właścicieli zwierzęcia i ukarać go za wyrzucenie lub niedopilnowanie czworonoga.” - pisze czytelnik.

Sprawę postanowiliśmy poruszyć Urzędzie Miasta Zambrów.

- „W Zambrowie nie działa Straż Miejska, która jak ma to miejsce w pozostałych miastach Polski, zajmuje się identyfikacją bezpańskich czy też zagubionych psów. Wobec tego taki system nie może zostać wprowadzony.” - powiedział nam Michał Skarzyński z Urzędu Miasta Zambrów. –„Na chwilę obecną nie wiadomo czy chipowanie psów będzie mogło zostać wprowadzone w naszym mieście w najbliższej przyszłości”. - dodaje Skarzyński.

Chipowanie to jedna ze skuteczniejszych metod przeciwdziałania bezdomności zwierząt, pozwalająca m. in. na szybkie ustalenie właściciela zagubionego psa. Chip jest wielkości ziarenka ryżu, nie powoduje reakcji alergicznych i w żaden sposób nie przeszkadza zwierzęciu. Mikroprocesor jest wszczepiany podskórnie w szyję lub między łopatki czworonoga. Zabieg wszczepienia mikroprocesora jest prawie bezbolesny, a zwierzę zazwyczaj reaguje na to w taki sam sposób jak przy zwykłym zastrzyku.

Koszt wszczepienia elektronicznego chipa wynosi około 30 złotych. Warto dodać, że w ostatnich latach obowiązek chipowania zwierząt nałożyli urzędnicy w Warszawie, Suwałkach, Łodzi, Krakowie, czy też Poznaniu.

Chip okazuje się pomocny nie tylko w sytuacji zgubienia czworonożnego przyjaciela i pomocy mu w powrocie do domu, ale również jest świetnym „lekarstwem” na nieodpowiedzialność osób, które lekką ręką pozbywają się swoich pupili. W miastach, w których obowiązkowe chipy wprowadzono – rzadko zdarza się, że właściciel porzuca psa, bojąc się konsekwencji prawnych. Pies z chipem złapany przez hycla, szybko jest identyfikowany i kosztami za złapanie i pobyt psa w schoronisku można obciążyć właściciela, a nie urząd miasta, czy gminy. Dodatkowo straż miejska może nałożyć mandat.

Polecamy:
:: Mieszkańcy SM Nadzieja dopominają się remontów placów zabaw
:: Mieszkańcy chcą remontów i nowych placów zabaw
:: Dom na chodniku
:: Dokąd dojadę ścieżką rowerową?
:: Jak wyjechać z parkingu Tesco?
:: Wszystko przez „skomplikowaną sytuację prawną”
:: Czemu nikt tym się nie zajmie?
:: Zniszczone drogi powiatowe - co z ich naprawą?
:: Dziury w Alei Wojska Polskiego wracają jak bumerang
:: Czy będzie TV kablowa na ul. Obrońców Zambrowa?
:: Kino 3D w Centrum Kultury
:: Czy będzie możliwy wykup mieszkania komunalnego po niższej cenie?
:: Co z wykorzystaniem ciepła z Tłoczni Gazu?
:: Czy będą zmiany w komunikacji miejskiej PKS?
:: Nowa droga, a na niej dziury. Kto ponosi za to odpowiedzialność?
:: Czy będą kolejne rozmowy w sprawie muzeum w Zambrowie?
:: Fatalny stan ulic powiatowych. Osoby publiczne odpowiadają na pytania mieszkańców. Część 7
:: Gdzie znikło 2300 metrów sześciennych wody?
:: Co z paleniem papierosów na klatce schodowej?
:: Zamieszanie ze zwrotami nadpłaty za karty pojazdów
:: Miała być droga. Są dziury i błoto
:: Nie mamy dojścia do chodnika...
:: Zambrowskie Demotywatory ...(cz. 2)
:: Zambrowskie Demotywatory ...(cz. 1) - Chcesz wyjechać z parkingu? Najpierw musisz zajechać do baru ...
:: Od roku prowadzi walkę o poprawę bezpieczeństwa ... bezskutecznie
:: Bobry niszczą drzewa w mieście
:: Kolejny sukces! Regulują pozapadane studzienki
:: Dzięki naszej interwencji zlikwidowano zagrożenia
:: „Przeprowadzacz” pojawi się na kolejnym przejściu

Chipowanie zwierząt sposobem na bezpańskie psy, ale nie w Zambrowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się