:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  7°C bezchmurnie

Bobry niszczą drzewa. Nic nie można im zrobić

Bobry od kilkunastu dni, szukając pożywienia zaczęły niszczyć drzewa wzdłuż Jabłonki. Magistrat już wypowiedział wojnę bobrom, jednak odstrzału nie będzie.

W ostatnich dniach nad rzeką Jabłonką płynącą przez park w księżym lasku, zauważyliśmy liczne ślady na brzegu, ponadgryzane konary drzew, poobgryzane gałęzie, a nawet wycięte całe drzewo. Oznacza to, że w naszym mieście pojawiły się bobry.

Zwierzęta te żyją głównie nad brzegami wód porośniętymi wierzbami i topolami, ponieważ kora tych drzew jest głównym pożywieniem bobrów. Wielkie, ostre zęby rosną im nieustannie, dlatego muszą je regularnie ścierać na drewnie. Podstawowym zajęciem tych zwierząt jest ścinanie konarów (powalanie osiki o średnicy ok. 30 cm zajmuje dorosłemu osobnikowi zaledwie kwadrans). Z gałęzi budują tamy na wodzie, które stanowią naturalny system piętrzenia rzek. Są one stawiane wówczas, gdy wejście do podwodnego siedliska bobra (tzw. żeremi) zaczyna wystawać ponad powierzchnię zbiornika. 

Ze sprawą zwróciliśmy się do Urzędu Miasta. Jak się okazuję, urząd podjął już działania mające na celu ochronę zagrożonych drzew. Na odstrzał nie ma co jednak liczyć, ponieważ zwierzęta te są pod ścisłą ochroną.

- „Kilka młodych zasadzeń drzew zostało już owiniętych siatką metalową o metrowej wysokości. Mamy nadzieję, że to pomoże uchronić je przed bobrami.” – tłumaczy Michał Skarzyński z wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zambrów. – „Odstrzał lub połów bobrów, które wycinają drzewa możliwy byłby jedynie w sytuacjach kryzysowych, jednak pozwolenia tego typu wydaje Urząd Wojewódzki”. – dodaje Skarzyński.

Jeżeli podjęte kroki nie przyniosą skutków, to w najbliższych dniach mogą zostać wycięte kolejne drzewa, nawet te posadzone kilkadziesiąt metrów od zbiornika wodnego. Ponadto bobry mogą doprowadzić do zalania upraw lub łąk rolniczych poprzez budowę tamy.

Polecamy:
:: Padłe cielę wyrzucone przy drodze [foto]
:: Niebywałe bestialstwo w czerwonoborskim lesie
:: Świński problem w Zambrowie? [foto + aktualizacja]
:: Śnięte ryby w Jabłonce. Skąd się wzięły? [foto]

Bobry niszczą drzewa. Nic nie można im zrobić komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org