:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  12°C pochmurno z przejaśnieniami

Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe. Inspektor sanitarny radzi

rekreacja wypoczynek, Bezpieczne zdrowe ferie zimowe Inspektor sanitarny radzi - zdjęcie, fotografia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie radzi, jakich zasad należy przestrzegać, aby dzieci spędziły trwające ferie bezpiecznie.

Ferii zimowych w naszym województwie rozpoczną się w poniedziałek 22 stycznia i potrwają do niedzieli, 4 lutego. Są one dla dzieci i młodzieży szczególnie istotne, ponieważ pozwalają na "naładowanie akumulatorów" przed powrotem do szkoły.

Bezpieczeństwo jest ważne tak samo w czasie ferii, jak i podczas roku szkolnego. Rodzice pracujący na pełny etat w czasie ferii zimowych najczęściej zostawiają swoje pociechy z opiekunkami, wysyłają je na dodatkowe zajęcia i zabawy do odpowiednich ośrodków lub zostawiają ze starszym rodzeństwem. W czasie zimowego wypoczynku dzieci narażone są na szereg niebezpiecznych sytuacji.

Dlatego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie przedstawia zbiór rad, które mogą pomóc rodzicom i dzieciom spędzić bezpiecznie ferie:
:: jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, należy sprawdzić, pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany? Informacje na ten temat - na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.
:: przy wyborze formy wypoczynku dla swojego dziecka (czy to wyjazdowa, czy w miejscu zamieszkania), należy mieć na względzie stan jego zdrowia, predyspozycje i stopień samodzielności.
:: należy zwracać uwagę na jakość, świeżość jedzenia, aby uniknąć zatruć pokarmowych. Przechowywać żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymywać czystość, myć owoce i warzywa, zwracać uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
:: należy obserwować prognozy pogody. Dostosowywać ubiór do aktualnej aury, ale też planować aktywności do pogody.
:: idąc do klubu / dyskoteki należy zawsze mieć na oku swoją szklankę lub kieliszek. Trzeba uważać na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, szczególnie młodych osób, budzi podejrzenia – proszę się nie wahać, reagować!
:: należy porozmawiać z dzieckiem, jeśli jedzie samo na obóz, o przestrzeganiu kilku istotnych zasad własnego bezpieczeństwa. Powinno pamiętać, że:
- nie należy zbliżać się do obcych zwierząt, nawet jeśli robią wrażenie łagodnych,
- do zabawy wybierało miejsca bezpieczne, mówiło zawsze opiekunom dokąd wychodzi oraz informowało ich o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. kontakty postronnymi osobami),
- jego podstawowym opiekunem będzie wychowawca i to na niego może liczyć, jeśli potrzebuje pomocy, rady lub wsparcia albo jest chore. Należy także podkreślić, że bez wiedzy wychowawcy nie można wychodzić poza teren kolonii nawet bardzo blisko,
- nie wolno przyjmować od nieznanych osób jedzenia i napojów,
- zawsze odmówić, gdyby ktokolwiek proponował mu alkohol, narkotyki czy psychoaktywne środki zastępcze (dopalacze) i o takiej sytuacji bezzwłocznie poinformować wychowawcę,
- dokładnie myło ręce pod bieżącą wodą przed posiłkami oraz bezwzględnie po każdym skorzystaniu z toalety,
- dbało o higienę osobistą, nie używało wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i innych przyborów toaletowych oraz nie wymieniało się i nie pożyczało ubrań,
- nie piło napojów z jednego pojemnika (butelki, kubka) z innymi uczestnikami wypoczynku
- dokładnie myło surowce (owoce, warzywa) podczas sporządzania posiłku, pamiętało o właściwym przechowywaniu żywności, unikało zakupów wątpliwej jakości żywności
- w razie niepokojących objawów samopoczucia i zdrowia (m. in. nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka) zgłosiło się do opiekuna lub wychowawcy.

Polecamy:
:: Zaplanuj ferie w Zambrowie
:: Światowy Dzień Walki z AIDS
:: „Mam czas rozmawiać”
:: Nie puszczaj swojego życia z dymem!
:: Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
:: Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
:: Uśmiechnij się!
:: Europejski Dzień bez Samochodu
:: Przedszkolaki obchodzą dziś swoje święto
:: Leworęczni mają dzisiaj swoje święto
:: Policjanci mają swój dzień. Dziś Święto Policji
:: Dziś Dzień Pielęgniarki i Położnej
:: Międzynarodowy Dzień Strażaka!
:: Dziś Święto Pracy!
:: Dziś Dzień Ziemi!


Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe. Inspektor sanitarny radzi komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się