:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C słabe opady deszczu

Bakteria coli w wodociągu w gminie Szumowo [aktualizacja]

społeczeństwo, Bakteria wodociągu gminie Szumowo [aktualizacja] - zdjęcie, fotografia

Aktualizacja: 16.09.2016r., godz. 8.50

W gminie Szumowo w powiecie zambrowskim w sieci wodociągowej wykryto bakterie z grupy coli. Ich ilość jest co prawda niewielka, jednak ze względu na obecne przepisy zarządzono unieruchomienie wodociągu i zapewnienie zastępczego źródła wody.

Zanieczyszczenie dotyczy ujęcia wody z wodociągu w Srebrnym Borku (gmina Szumowo). Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie stwierdził, że woda z tego wodociągu nie spełnia wymagań mikrobiologicznych ze względu na obecność bakterii grupy coli w 100 ml wody w próbce wody podawanej do sieci w ilości 2 (jtk). Taki komunikat na swojej stronie internetowej zamieścił wczoraj Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku.

W związku z powyższym zambrowski sanepid wydał decyzję administracyjną, w której zobowiązał administratora wodociągu m.in. do:
:: unieruchomienia wodociągu,
:: podjęcia działań naprawczych mających na celu doprowadzenie jakości wody pod względem mikrobiologicznym do wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2015r. Poz. 1989),
:: zapewnienia zastępczego źródła wody.

Błędne dane w komunikacie WSSE
Wczoraj, zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku podaliśmy, że woda ze skażonego wodociągu zaopatruje w wodę mieszkańców dziewięciu miejscowości z gminy Zambrów. Okazuje się jednak, że są to dane nieprawdziwe. Jak udało nam się ustalić, wodociąg w Srebrnym Borku dostarcza wodę mieszkańcom wyłącznie miejscowości z terenu gminy Szumowo: Srebrny Borek, Krajewo Budziły, Ostrożne, Żabikowo Rządowe i Jarzębie.

- „Rozwozimy mieszkańcom wodę do picia w pojemnikach 6-litrowych. Natomiast z tej wody można po przegotowaniu korzystać, ponieważ przy obróbce termicznej te bakterie są niszczone. (…) Podjęliśmy działania dezynfekujące wodociąg we wtorek. Z tej wody można normalnie korzystać do celów sanitarnych i dla potrzeb zwierząt. Nie można jej tylko pić surowej.” - powiedział nam Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szumowie Witold Zadroga.

W rozmowie z nami prezes ZGK w Szumowie uspokaja mówiąc, że starsze normy dopuszczały występowanie w wodzie znacznie większej ilości jednostek „bakterii grupy coli”. Obecnie jednak, aby woda spełniała normy określone w rozporządzeniu, nie może być w niej żadnych jednostek „bakterii grupy coli”.

Na skutek interwencji administratora, bakteria najprawdopodobniej została zwalczona i już jej nie ma w wodociągu. Potwierdzić to mają badania. Próbki wody już zostały pobrane. Wyniki znane będą jutro.

- „To są sprawy, które zdarzają się w wodociągach. To nie jest nic nadzwyczajnego. Te bakterie mogą powstać w różny sposób – gdzieś rozszczelnienie wodociągu, ktoś może majstrował przy tym wodociągu i wpuścił te bakterie i się namnażają. Kiedyś były inne procedury. W moim przekonaniu obecne restrykcje są zbyt ostre w stosunku do jakości wodociągów, które mamy w Polsce.” - stwierdził Witold Zadroga.

Prezes podkreślił również, że wodociągi na terenie gminy Szumowo są przestarzałe.

- „Są to stare wodociągi, które przez kilka lat były zaniedbane w sposób tragiczny. Nic przy nich nie robiono, żadnej konserwacji, nie prowadzono tych prac, które powinny być prowadzone w wodociągach. Nie wymieniano filtrów. Było tylko takie ekspansywne wykorzystywanie wody. Dokąd nie usuniemy tych wszystkich zaległości z lat poprzednich to takie zjawiska, z przykrością muszę stwierdzić, mogą się pojawiać.” - powiedział w rozmowie z nami prezes ZGK w Szumowie Witold Zadroga.

Sprawę stanu wody z wodociągu w Srebrnym Borku będziemy monitorować.

Bakteria coli w wodociągu w gminie Szumowo [aktualizacja] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org