:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C słabe opady deszczu

Bakteria coli w wodociągu w Łętownicy

społeczeństwo, Bakteria wodociągu Łętownicy - zdjęcie, fotografia

Sanepid wykrył, że woda w wodociągu w Łętownicy (gmina Szumowo) nie spełnia wszystkich wymagań mikrobiologicznych. Zakład Gospodarki Komunalnej w Szumowie musiał szybko podjąć działania zaradcze. Obecnie woda spełnia już wszystkie normy.

Zanieczyszczenie dotyczyło ujęcia wody z wodociągu w Łętownicy (gmina Szumowo). Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie stwierdził, że woda z tego wodociągu nie spełnia wymagań mikrobiologicznych ze względu na obecność bakterii grupy coli w 100 ml wody. Taki komunikat na swojej stronie internetowej zamieścił wczoraj Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku.

W związku z powyższym zambrowski sanepid wydał decyzję administracyjną, w której zobowiązał administratora wodociągu m.in. do:
:: unieruchomienia wodociągu i podjęcia działań naprawczych,
:: doprowadzenia jakości wody pod względem mikrobiologicznym do wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2015r. Poz. 1989),
:: zapewnienia zastępczego źródła wody.

Woda z wodociągu, w którym wykryto bakterie, zaopatruje w wodę mieszkańców miejscowości Łętownica (gm. Szumowo) i Łętownica Parcel (gm. Andrzejewo). W sumie korzystają z niego 382 osoby.

Dzisiaj okazało się, że woda na skutek interwencji administratora jest w 100% zgodna z normami. Badania laboratoryjne, których wyniki poznaliśmy dziś, potwierdziły, że nie zawiera ona bakterii grupy coli.

Warto przypomnieć, że podobne skażenie wody wykryto we wrześniu ubiegłego roku również w wodociągu w gminie Szumowo, a dokładnie w Srebrnym Borku. Już wtedy prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szumowie podkreślał, że wodociągi na terenie gminy Szumowo są przestarzałe.

- „Są to stare wodociągi, które przez kilka lat były zaniedbane w sposób tragiczny. Nic przy nich nie robiono, żadnej konserwacji, nie prowadzono tych prac, które powinny być prowadzone w wodociągach. Nie wymieniano filtrów. Było tylko takie ekspansywne wykorzystywanie wody. Dokąd nie usuniemy tych wszystkich zaległości z lat poprzednich to takie zjawiska, z przykrością muszę stwierdzić, mogą się pojawiać.” - powiedział w rozmowie z nami w ubiegłym roku prezes ZGK w Szumowie Witold Zadroga.

Polecamy:
:: Bakteria coli w wodociągu w gminie Szumowo [aktualizacja]

Bakteria coli w wodociągu w Łętownicy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org