:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?święta, Bądź bezpieczny sieci! - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 3
  • Fotka nr 1 z 3
  • Fotka nr 2 z 3
Portal zambrow.org 05/02/2019 13:00

Do tego, że Internet stał się nieodłączną częścią naszej codzienności, nie musimy nikogo przekonywać. Tam „spotkamy” się ze znajomymi, robimy zakupy, słuchamy muzyki, płacimy rachunki… Tylko czy czasem nie zapominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w sieci? Dzisiejsze święto ma nam przypomnieć reguły bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej i od 2004 r. angażuje coraz więcej państw na całym świecie. W Polsce za jego organizację odpowiedzialne jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

 

W tym roku poprzez hasło „Działajmy razem!” organizatorzy zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online i przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom jak cyberprzemoc, uzależnienie czy szkodliwe treści w sieci.

 

W jaki sposób chronisz swój komputer?

- „Podstawą bezpiecznego korzystania z Internetu jest program antywirusowy, który może wykryć i unieszkodliwić złośliwe oprogramowanie czy wirusa. Kiedy do arcyNET-u zgłaszają się osoby, które straciły ważne dane, zdjęcia lub inne cenne dla nich informacje, zazwyczaj okazuje się, że ich komputery nie były wystarczająco chronione odpowiednim oprogramowaniem.” – opowiada Łukasz Domagała z Biura Obsługi Klienta operatora sieci arcyNET.pl.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy program antywirusowy nie zastąpi rozsądnego myślenia. Jak przestrzegał nas pan Łukasz, przy pobieraniu jakichkolwiek danych trzeba zachować rozwagę. Nie powinno się otwierać nieznanych załączników w mailach oraz linków, które budzą nasze zaniepokojenie.

- „Komputery domowe i służbowe są źródłem licznych informacji o nas, naszym życiu, finansach i innych sprawach, które trafiając w niepowołane ręce mogą nam zaszkodzić. Dzięki dobremu firewallowi, czyli systemu informatycznemu, zabezpieczającemu komputer podłączony do Internetu przed wprowadzaniem do niego lub wyprowadzaniem z niego danych, nasz komputer nie będzie podatny na różnorodne ataki hakerskie.” – tłumaczy Łukasz Domagała z arcyNET.pl. – „Taka zapora jest sposobem zabezpieczenia przed wykradaniem danych przez hakerów oraz umieszczaniem przez intruzów szkodliwych danych w komputerze, a także blokuje niepożądane instalacje szkodliwego oprogramowania, np. programów szpiegowskich.”

 

Jakie dane udostępniasz?

Czy zwracacie uwagę komu i jakie dane osobowe udostępniacie w sieci? Robiąc zakupy w Internecie automatycznie klikamy, udzielając zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub na otrzymywanie informacji marketingowych, co w konsekwencji może prowadzić do tragicznych w skutkach wydarzeń jak kradzież tożsamości lub próby wyłudzenia kredytu. W najlepszym wypadku możemy być zasypani licznymi ofertami handlowymi. Nasz niepokój na pewno powinna wzbudzić zbyt duża ilość wymaganych danych, na przykład PESEL lub adres zameldowania.

 

Jak chronisz swoje hasła?

Nigdy, nikomu, pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich haseł. Powinny być one trudne do odgadnięcia i składać się z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, a data urodzenia nie jest dobrym pomysłem. Hasła do konta mailowego, bankowego czy do portali społecznościowych powinny być różne. Poza tym zwracajmy uwagę, gdzie je wpisujemy.

- „Warto jest sprawdzić wiarygodność strony, z której korzystamy. Z pomocą przychodzi tak zwany certyfikat SSL, za pomocą którego mogą być szyfrowane połączenia do poczty, serwera ftp, strony www itp. Jest to ważne zwłaszcza przy zabezpieczaniu transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej, podczas aukcji internetowych czy w systemach płatności online” – radzi Łukasz Domagała z arcyNET.pl.

 

Poznajmy się!

Do wirtualnej rzeczywistości przeniosło się również życie towarzyskie. Monitor daje poczucie bezpieczeństwa i dodaje nam odwagi w kontaktach z innymi ludźmi. W Internecie zapewne możemy budować ciekawe znajomości, ale…

Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie łącza. Nie powinny nas zmylić zapewnienia czy zdjęcia przesłane przez rozmówcę, który czyha na naszą wylewność i szczerość. Do wszelkich znajomości zawieranych w Internecie należy podchodzić z ostrożnością i ograniczonym zaufaniem, nie udostępniać swoich zdjęć, a na ewentualne spotkania umawiać się w miejscach publicznych.

 

Czy wiesz, co twoje dziecko robi w Internecie?

Każdy rodzic powinien na bieżąco śledzić aktywność dziecka w sieci i niezwłocznie reagować, jeśli cokolwiek by go zaniepokoiło. Ważna jest rozmowa z dzieckiem i uświadomienie mu, co może, a czego nigdy nie powinien udostępniać w Internecie oraz uczulenie go na aspekty, o których powinien informować w razie potrzeby.

- „Aby upewnić się, że najmłodsi członkowie rodziny nie posiadają dostępu do niepożądanych stron internetowych, można włączyć u swojego operatora kontrolę rodzicielską. Dzięki temu ograniczymy dostęp do konkretnych stron internetowych oraz możemy w racjonalny sposób zarządzać czasem dostępu do komputera.” - zaleca nasz doradca Łukasz Domagała z arcyNET.pl.

Młodzi nie do końca zdają sobie sprawę z działalności różnego rodzaju cyberprzestępców, którzy tylko czekają na ich naiwność. Uczulali na to również funkcjonariusze i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie, którzy spotkali się dzisiaj z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zambrowie. Podczas prelekcji omówili zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a także zagrożenia z tym związane. Wyjaśnili młodym słuchaczom, że swoboda wymiany informacji i łatwość dostępu mają swoją cenę. W ramach przestrogi i bliższego zrozumienia problematyki niewłaściwego korzystania z internetu, zaprezentowano spoty poświęcone bezpieczeństwu w sieci.

 

Internet jest świetnym narzędziem pod warunkiem, że będzie mądrze i umiejętnie używany. Każdy z nas musi zdać sobie sprawę, że wbrew pozorom w sieci nikt nie jest anonimowy. Informacje, które umieszczamy, komentarze, to co piszemy i publikujemy powinno być przemyślane. To my wszyscy tworzymy Internet i jak w życiu codziennym powinniśmy umieć poruszać się w nim z zachowaniem kultury i szacunku, pamiętając że wirtualny świat niesie za sobą konsekwencje w życiu realnym.

Reklama

Bądź bezpieczny w sieci! komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

PRACA W SALONIE NC+ GALERIA

Poszukujemy osoby na stanowisko doradcy klienta w Salonie NC+ mieszczącym się w galerii BEM w Zambrowie. Praca stała, wynagrodzenie podstawowe+..


Zobacz ogłoszenie

Lokal do wynajęcia

Oferuję do wynajęcia lokal przy ul. Świętokrzyskiej 9.


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów Pogotowie

> Darmowa Diagnoza na miejscu w firmie > Kompleksowa Naprawa i Modernizacja Komputerów PC i Laptopów > Czyszczenie i Konserwacja >..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkania do wynajęcia od

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie wynajmu mieszkania: 1. ul. Cmentarna 35m2, 1 pokój + aneks kuchenny, łazienka, I piętro, - 1100 zł +..


Zobacz ogłoszenie

Salon Meblowy Pieer zatrudni

Salon Meblowy Pieer zatrudni pracownika na stanowisku monter mebli/pracownik magazynowy. Wymagania: - chęć do pracy - prawo jazdy kat.B Dobre..


Zobacz ogłoszenie

Rolety Rzymskie na Wymiar

Szyjemy Rolety Rzymskie i Austryjackie pod wymiar . Wszystko dopasowane do twoich potrzeb . Rolety szyjemy z wielu tkanin . Posiadamy też usługę..


Zobacz ogłoszenie

Działka 3005m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 3005m2 położona w miejscowości Grochy-Pogorzele, gmina Zambrów. Media:..


Zobacz ogłoszenie

Działki

Witam Do sprzedania mam kilka działek Działki w tej chwili są ok 30 ar owe ale jest możliwość zakupu działki z kimś do spółki i podzielenia jej na..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: - drenażowe - biologiczno mechaniczne - bezprądowe - przepompownie - studnie chłonne Zajmujemy się..


Zobacz ogłoszenie

Działka pod inwestycję

Witam Do sprzedania mam działkę dobrą pod inwestycje powierzchnia 1 hektar. Atrakcyjna lokalizacja - obrzeża miasta Zambrów. Cicha, spokojna..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

Działka 1,25 ha w Ngórkach

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1,25 ha położona w miejscowości Nagórki-Jabłoń, gmina Zambrów. Grunty..


Zobacz ogłoszenie

dostępne od ręki - ZBIORNIK NA

ROLNIK SKLEP UL. BIAŁOSTOCKA 38, WJAZD OD ULICY WIŚNIOWEJ(asfaltowej) ZBIORNIK NA PALIWO DWUPŁASZCZOWY Dane techniczne: * Wysokość: 1990 mm *..


Zobacz ogłoszenie

Działka 1406m2, Nagórki-Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 1406m2 położona w Nagórkach Jabłoń, gmina Zambrów. Wydana decyzja o..


Zobacz ogłoszenie

Przydomowe oczyszczalnie

Oferujemy: *oczyszczalnie drenażowe *oczyszczalnie biologiczne *oczyszczalnie SBR *studnie chłonne *drenaże *sprzedaż, montaż zbiorników..


Zobacz ogłoszenie

Dom 120m2, działka 2038m2,

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Dom wolnostojący, parterowy z poddaszem o powierzchni 120m2 położony w Czyżewie przy ul...


Zobacz ogłoszenie

Maszyny, części - wszystko dla

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 3-pokojowe, I

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 58,94m2 położone na I piętrze w bloku z cegły przy Placu..


Zobacz ogłoszenie

Lokale użytkowe JUŻ od 720 zł

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie wynajmu lokale użytkowe: 1. Al. Wojska Polskiego 40m2, II piętro - 720 zł netto + opłaty/mc 2. Al...


Zobacz ogłoszenie

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

Praca jako doradca klienta!

Zatrudnimy osobę na stanowisko konsultanta ds. obsługi klienta w Salonie Premium NC+ który mieści się w Galerii Bem w Zambrowie! Naszym..


Zobacz ogłoszenie

KONTROLER JAKOŚCI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko KONTROLER JAKOŚCI GŁÓWNE ZADANIA -sprawowanie kontroli nad jakością wyrobów na..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczka na Święta Wielkanocne

Pożyczka na Święta Wielkanocne i nie tylko! Weź pożyczkę nawet do 20 000 zł Pieniądze na koncie nawet w 15 minut na Twoim koncie Zadzwoń


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK DO PRODUKCJI DRZWI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DO PRODUKCJI DRZWI (trapezy, koła, kształty nietypowe) Zakres obowiązków: -..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę zlecenia remontowe.

Przyjmę zlecenia; szpachlowanie ,malowanie, adaptacja poddaszy,panele remonty mieszkań. Gwarantuję jakość wykonania usług. numer telefonu 784 395..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

NOWOŚĆ W OFERCIE- MASZYNY

Zgrabiarka dwu karuzelowa Enorossi ENODUO 780 PRO Wersja ciągana - szer. robocza 780cm - zgrabianie do środka pokosu - przekładnia w kąpieli..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"