:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?święta, Bądź bezpieczny sieci! - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 3
  • Fotka nr 1 z 3
  • Fotka nr 2 z 3
Portal zambrow.org 05/02/2019 13:00

Do tego, że Internet stał się nieodłączną częścią naszej codzienności, nie musimy nikogo przekonywać. Tam „spotkamy” się ze znajomymi, robimy zakupy, słuchamy muzyki, płacimy rachunki… Tylko czy czasem nie zapominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w sieci? Dzisiejsze święto ma nam przypomnieć reguły bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej i od 2004 r. angażuje coraz więcej państw na całym świecie. W Polsce za jego organizację odpowiedzialne jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

 

W tym roku poprzez hasło „Działajmy razem!” organizatorzy zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online i przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom jak cyberprzemoc, uzależnienie czy szkodliwe treści w sieci.

 

W jaki sposób chronisz swój komputer?

- „Podstawą bezpiecznego korzystania z Internetu jest program antywirusowy, który może wykryć i unieszkodliwić złośliwe oprogramowanie czy wirusa. Kiedy do arcyNET-u zgłaszają się osoby, które straciły ważne dane, zdjęcia lub inne cenne dla nich informacje, zazwyczaj okazuje się, że ich komputery nie były wystarczająco chronione odpowiednim oprogramowaniem.” – opowiada Łukasz Domagała z Biura Obsługi Klienta operatora sieci arcyNET.pl.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy program antywirusowy nie zastąpi rozsądnego myślenia. Jak przestrzegał nas pan Łukasz, przy pobieraniu jakichkolwiek danych trzeba zachować rozwagę. Nie powinno się otwierać nieznanych załączników w mailach oraz linków, które budzą nasze zaniepokojenie.

- „Komputery domowe i służbowe są źródłem licznych informacji o nas, naszym życiu, finansach i innych sprawach, które trafiając w niepowołane ręce mogą nam zaszkodzić. Dzięki dobremu firewallowi, czyli systemu informatycznemu, zabezpieczającemu komputer podłączony do Internetu przed wprowadzaniem do niego lub wyprowadzaniem z niego danych, nasz komputer nie będzie podatny na różnorodne ataki hakerskie.” – tłumaczy Łukasz Domagała z arcyNET.pl. – „Taka zapora jest sposobem zabezpieczenia przed wykradaniem danych przez hakerów oraz umieszczaniem przez intruzów szkodliwych danych w komputerze, a także blokuje niepożądane instalacje szkodliwego oprogramowania, np. programów szpiegowskich.”

 

Jakie dane udostępniasz?

Czy zwracacie uwagę komu i jakie dane osobowe udostępniacie w sieci? Robiąc zakupy w Internecie automatycznie klikamy, udzielając zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub na otrzymywanie informacji marketingowych, co w konsekwencji może prowadzić do tragicznych w skutkach wydarzeń jak kradzież tożsamości lub próby wyłudzenia kredytu. W najlepszym wypadku możemy być zasypani licznymi ofertami handlowymi. Nasz niepokój na pewno powinna wzbudzić zbyt duża ilość wymaganych danych, na przykład PESEL lub adres zameldowania.

 

Jak chronisz swoje hasła?

Nigdy, nikomu, pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich haseł. Powinny być one trudne do odgadnięcia i składać się z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, a data urodzenia nie jest dobrym pomysłem. Hasła do konta mailowego, bankowego czy do portali społecznościowych powinny być różne. Poza tym zwracajmy uwagę, gdzie je wpisujemy.

- „Warto jest sprawdzić wiarygodność strony, z której korzystamy. Z pomocą przychodzi tak zwany certyfikat SSL, za pomocą którego mogą być szyfrowane połączenia do poczty, serwera ftp, strony www itp. Jest to ważne zwłaszcza przy zabezpieczaniu transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej, podczas aukcji internetowych czy w systemach płatności online” – radzi Łukasz Domagała z arcyNET.pl.

 

Poznajmy się!

Do wirtualnej rzeczywistości przeniosło się również życie towarzyskie. Monitor daje poczucie bezpieczeństwa i dodaje nam odwagi w kontaktach z innymi ludźmi. W Internecie zapewne możemy budować ciekawe znajomości, ale…

Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie łącza. Nie powinny nas zmylić zapewnienia czy zdjęcia przesłane przez rozmówcę, który czyha na naszą wylewność i szczerość. Do wszelkich znajomości zawieranych w Internecie należy podchodzić z ostrożnością i ograniczonym zaufaniem, nie udostępniać swoich zdjęć, a na ewentualne spotkania umawiać się w miejscach publicznych.

 

Czy wiesz, co twoje dziecko robi w Internecie?

Każdy rodzic powinien na bieżąco śledzić aktywność dziecka w sieci i niezwłocznie reagować, jeśli cokolwiek by go zaniepokoiło. Ważna jest rozmowa z dzieckiem i uświadomienie mu, co może, a czego nigdy nie powinien udostępniać w Internecie oraz uczulenie go na aspekty, o których powinien informować w razie potrzeby.

- „Aby upewnić się, że najmłodsi członkowie rodziny nie posiadają dostępu do niepożądanych stron internetowych, można włączyć u swojego operatora kontrolę rodzicielską. Dzięki temu ograniczymy dostęp do konkretnych stron internetowych oraz możemy w racjonalny sposób zarządzać czasem dostępu do komputera.” - zaleca nasz doradca Łukasz Domagała z arcyNET.pl.

Młodzi nie do końca zdają sobie sprawę z działalności różnego rodzaju cyberprzestępców, którzy tylko czekają na ich naiwność. Uczulali na to również funkcjonariusze i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie, którzy spotkali się dzisiaj z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zambrowie. Podczas prelekcji omówili zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a także zagrożenia z tym związane. Wyjaśnili młodym słuchaczom, że swoboda wymiany informacji i łatwość dostępu mają swoją cenę. W ramach przestrogi i bliższego zrozumienia problematyki niewłaściwego korzystania z internetu, zaprezentowano spoty poświęcone bezpieczeństwu w sieci.

 

Internet jest świetnym narzędziem pod warunkiem, że będzie mądrze i umiejętnie używany. Każdy z nas musi zdać sobie sprawę, że wbrew pozorom w sieci nikt nie jest anonimowy. Informacje, które umieszczamy, komentarze, to co piszemy i publikujemy powinno być przemyślane. To my wszyscy tworzymy Internet i jak w życiu codziennym powinniśmy umieć poruszać się w nim z zachowaniem kultury i szacunku, pamiętając że wirtualny świat niesie za sobą konsekwencje w życiu realnym.

Reklama

Bądź bezpieczny w sieci! komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Rozbiórka wyburzenie budynku w

Świadczymy kompleksowe usługi rozbiórek i wyburzeń domu, obory, budynku gospodarczego, użytkowego i innych obiektów. Działamy w tych miastach: -..


Zobacz ogłoszenie

SERWIS KOMPUTEROWY SPEEDCOMP

Zajmujemy się profesjonalnym serwisem: - KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW - TELEFONÓW - oraz wielu innych URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Instalacja i..


Zobacz ogłoszenie

Okazja ! Dom 123m2 w pełni

Sprzedam ładny w pełni wyposazony dom na ulicy Polnej w Wygodzie link..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 56,20m2, ul. 71

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 56,20m2 położone na III piętrze w bloku przy ulicy 71 Pułu Piechoty w..


Zobacz ogłoszenie

Ekogroszek Extra transport hds

Zapraszamy do zakupu węgla EKOGROSZKU EXTRA. Parametry ekogroszku: -zawartość popiołu 5,5% - wartość opałowa 25-27 MJ/kg Węgiel suchy magazynowany..


Zobacz ogłoszenie

WĘGIEL BRYKIET PELLET

Skład opału w Wiśniewie k/Zambrowa oferuje: * WĘGIEL KOSTKA, ORZECH * BRYKIET DRZEWNY KOSTKA, WAŁEK * PELLET DRZEWNY DIN PLUS A1 * PELLET DRZEWNY..


Zobacz ogłoszenie

PIASEK ŻWIR CZARNOZIEM

Sprzedajemy piasek, żwir, czarnoziem, kruszywo drogowe i inne kruszywa. Sprawna obsługa i szybka dostawa to nasze priorytety. Zadzwoń: tel...


Zobacz ogłoszenie

Ozonowanie klimatyzacji,

Zapraszam do skorzystania z usługi odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Odgrzybianie metodą ozonowania. Metoda bardzo skuteczna. Koszt od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Działka 6000 m2 Wdziękoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 6000m2 położona w miejscowości Wdziękoń Pierwszy, gm. Zambrów...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam nowe dwupokojowe

Mam do sprzedania idealne, nowe, wykończone pod klucz 2-pokojowe mieszkanie w Zambrowie przy ul. Pułaskiego, na drugim piętrze. Główne atuty..


Zobacz ogłoszenie

KLIMATYZACJA napełnianie,

Oferujemy usługę nabijania oraz odgrzybiania klimatyzacji samochodowych. Bardzo atrakcyjne ceny! Odgrzybianie (bardzo skuteczne) już od 40 zł...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Sprzedam atrakcyjną działkę położoną we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2. Wydana decyzja o warunkach zabudowy na..


Zobacz ogłoszenie

Naprawa komputerów i laptopów,

Zajmujemy się profesjonalnie: - naprawą komputerów - naprawą laptopów - naprawą telefonów - naprawą tabletów - naprawą nawigacji - naprawą..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA POWER STRETCH - ROLNIK

W OFERCIE FOLIA: POWER STRETCH 750 POWER STRETCH 500 ENSIBAL 750 ENSIBAL 500 I WIELE INNYCH FOLIA I SIATKA NA PRYZMĘ - WSZYSTKIE WYMIARY WORKI..


Zobacz ogłoszenie

Drukarnia opakowań poszukuje

Drukarnia opakowań poszukuje pracownika na stanowisko operatora drukarki fleksograficznej. Wymagane wykształcenie minimum średnie, najlepiej..


Zobacz ogłoszenie

Korepetycje, nauka języka

Oferuję pomoc w nauce oraz naukę języka francuskiego


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA, Maszyny, części

Zapraszamy do sklepu rolniczego „ROLNIK”.. Sklep znajduje się przy ul. Białostockiej 38 w Zambrowie (posesja ze stawem; wjazd od ulicy Wiśniowej -..


Zobacz ogłoszenie

MIESZKANIE 3 POKOJE UL.

Przedstawiam na sprzedaż mieszkanie w Zambrowie na ul. Pułaskiego (nowe osiedle) na trzecim pietrze o powierzchni 54,5m2. w skład którego wchodzą..


Zobacz ogłoszenie

Specjalista ds. obsługi

Do naszej fabryki okien w Starym Laskowcu poszukujemy kandydatów do pracy jako: Specjalista ds. obsługi klienta: Do głównych zadań osoby..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dwie atrakcyjne

Sprzedam dwie atrakcyjne działki położone we wsi Nowe Wierzbowo (ok. 5 km od Zambrowa) o powierzchni 3000m2 i 1500 m2. Wydana decyzja o warunkach..


Zobacz ogłoszenie

Wakacje w Augustowie

Do wynajęcia nowoczesny apartament w Augustowie w ośrodku wczasowym Marina Borki nad jeziorem Necko. 2 sypialnie (4 pojedyncze łóżka z możliwością..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 71,66m2, ul.

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Mieszkanie o powierzchni 71,66 m2 położone na VI piętrze w bloku z windą przy ul. Papieża Jana..


Zobacz ogłoszenie

Montaż klimatyzacji w domach,

Nasza firma klimapodlasie.pl oferuje montaż klimatyzacji odpowiedniej do metrażu Twojego pomieszczenia. Szybka realizacja. Do 10 lat gwarancji...


Zobacz ogłoszenie

Usługi maszynami budowlanymi

Świadczy usługi maszynami budowlanymi, tj. koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Posiadamy w swojej ofercie na sprzedaż materiały budowlane tj...


Zobacz ogłoszenie

Działka 7315m2, Jabłoń

City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Działka o powierzchni 7315m2 położona w miejscowości Jabłoń Kościelna, gmina Nowe Piekuty,..


Zobacz ogłoszenie

Profesjonalny Serwis Sprzętu

Zapraszamy Do Serwisu Mieszczącego się na ul.Aleja Wojska Polskiego 11(wejście od szczytu). Oferujemy Profesjonalne Naprawy W Przystępnych Cenach :..


Zobacz ogłoszenie

SPRZEDAM GOLFA GOAL

rok produkcji - 2006 pojemność - 1,4 benzyna ******* WERSJA GOAL ******** /////////////// 2 KOMPLETY KÓŁ //////////////// //// FELGI Z..


Zobacz ogłoszenie

Działka Wola Zambrowska

Sprzedam działkę z warunkami zabudowy o powierzchni 1000m2 ( 25x40) w Woli Zambrowskiej bezpośrednio położona przy drodze asfaltowej. Teren suchy i..


Zobacz ogłoszenie

FOLIA, SIATKA , SZNUREK DO

SKLEP HAPROL ZAPRASZA W NASZEJ OFERCIE M.IN -FOLIA DO SIANA I SŁOMY- BIAŁA, ZIELONA, CZARNA I PRZEZROCZYSTA STRETCH, 500 LUB 750 -SZNUREK DO PRAS I..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIK PRODUKCJI

Firma MONOLIT poszukuje aktualnie pracownika na stanowisko PRACOWNIK DZIAŁU PRODUKCJI Zakres obowiązków: - praca fizyczna w dziale produkcji..


Zobacz ogłoszenie

Opieka nad starszą panią 2

Praca dla miłej i uczciwej pani z podstawową znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Praca w okolicach Stuttgartu polegająca na opiece nad..


Zobacz ogłoszenie

IDEALNA DZIAŁKA POD INWESTYCJE

Sprzedam działkę o powierzchni 0,67 ha, która znajduje się przy węźle Kołaki Kościelne. Idealna pod inwestycje, utwardzony wjazd, linia elektryczna..


Zobacz ogłoszenie

Super dyskretny zarobek!

Hej popatrz, niby dlaczego nie miałabyś zarobić swoich Pieniędzy w lekki, miły i przyjemny sposób w całkowitej tajemnicy przed całym światem? Na..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zambrow.org, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MARKOMP z siedzibą w Zambrów 18-300 , Bema 2B

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"