:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C bezchmurnie

Armia pamięta o rekrutach. Rusza kwalifikacja wojskowa

społeczeństwo, Armia pamięta rekrutach Rusza kwalifikacja wojskowa - zdjęcie, fotografia

378 mężczyzn z terenu całego powiatu zambrowskiego w najbliższym czasie stanie przed komisją lekarską. Rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa.

19 lutego na terenie powiatu zambrowskiego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która jest czynnością przeprowadzaną do celów statystycznych. Osoby objęte nią staną przed Powiatową Komisją Lekarską Nr 17 w Zambrowie celem ustalenia kategorii przydatności do służby wojskowej, otrzymają książeczkę wojskową i zostaną przeniesione do rezerwy. W Zambrowie, tak jak w poprzednich latach, kwalifikacja będzie odbywała się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zambrowie, przy ul. Fabrycznej 3.

Na kwalifikację wojskową muszą zgłosić się głównie młodzi mężczyźni urodzeni w 1999 roku. Stanowią oni największą grupę wezwanych. Oprócz nich przed komisją lekarską staną osoby, które w ciągu ostatnich pięciu lat miały zgłosić się na komisję, ale z różnych przyczyn tego nie zrobiły. Na badania zaproszono również kobiety urodzone w latach 1994-99, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków, które mogą pomóc w trudnych czasach. Ponadto kwalifikacja obejmuje osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoba wezwana zgłasza się w siedzibie powiatowej komisji lekarskiej. Musi mieć ze sobą m.in. dokument tożsamości, także dokumenty potwierdzające posiadany poziom wykształcenia oraz ewentualnie dokumenty świadczące o stanie zdrowia z 12 ostatnich miesięcy. Po założeniu ewidencji, taka osoba przechodzi badanie lekarskie i określana jest kategoria zdolności do służby wojskowej (A, B, D lub E), otrzymuje książeczkę wojskową. Po 14 dniach, czyli uprawomocnieniu się orzeczenia dotyczącego zdolności do czynnej służby wojskowej, jest przenoszona do rezerwy.

Jak ustaliliśmy, z terenu powiatu zambrowskiego do kwalifikacji wezwano 378 mężczyzn. Wśród nich 272 to osoby urodzone w roku 1999. Pozostali mężczyźni (106) są z roczników starszych. Ponadto wezwania otrzymało kilka kobiet z naszego powiatu, które badania przejdą ostatniego dnia kwalifikacji, czyli 8 marca.

Stawienie się na kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe, mimo że dziewięć lat temu zawieszono obowiązkową służbę wojskową na rzecz armii zawodowej. Zniesienie służby zasadniczej nie spowodowało jednak, że zniknęła obowiązkowa kwalifikacja. To ona zastąpiła pobór. Jest organizowana po to, by zebrać informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi i sprawdzić, czy mają oni predyspozycje do pełnienia służby w wojsku.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w całej Polsce rozpoczęła się 30 stycznia i potrwa do 27 kwietnia. Obejmie 220 tysięcy osób, w tym około 7 tysięcy z województwa podlaskiego. Unikanie stawienia się na wezwanie może się skończyć karą.

Polecamy:
:: Największa instytucja artystyczna Wojska Polskiego po raz czwarty koncertowała w Zambrowie [foto]
:: III Piknik Militarny zakończony sukcesem [foto+video]
:: Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wystąpiła w Zambrowie [foto]
:: Największa instytucja artystyczna Wojska Polskiego po raz drugi w Zambrowie [foto]
:: Wojsko powróci do Czerwonego Boru?
:: Amerykański konwój wojskowy przejechał przez Zambrów [foto+video]
:: Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w Zambrowie
:: WKU rozpoczęło nabór do służby przygotowawczej
:: Gdzie szukać WKU?
:: Wstąp do Narodowych Sił Rezerwowych
:: Wolne stanowiska dla żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych
:: Muzeum w WKU?
:: Rozważ możliwość wstąpienia do NSR

Armia pamięta o rekrutach. Rusza kwalifikacja wojskowa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org