:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  16°C bezchmurnie

Ambitne plany inwestycyjne GDDKiA

inwestycje, Ambitne plany inwestycyjne GDDKiA - zdjęcie, fotografia

W ostatnim czasie przybyło szybkich i dobrych dróg na Podlasiu. Już dziś do Warszawy jedziemy przez całe województwo podlaskie dwoma jezdniami ekspresowej "ósemki". Podpisywane są też umowy na realizację kolejnych odcinków Via Baltici (S61) od Ostrowi Mazowieckiej aż do granicy w Budzisku, a na deskach kreślarskich znajduje się Via Carpatia - strategiczne połączenie państw bałtyckich z Europą Południową.

O drogowym przyspieszeniu na Podlasiu świadczą liczby – na koniec 2015 roku kierowcy mieli do dyspozycji 47,7 km dróg ekspresowych, a dziś korzystają już z 91 kilometrów dróg dwujezdniowych. Tylko przez dwa minione lata udostępnione zostały trzy odcinki S8, w większości przebiegające przez powiat zambrowski: granica województwa – obwodnica Zambrowa (14,9 km), obwodnica Zambrowa – Mężenin (15,39 km) oraz Mężenin - Jeżewo (14,26 km).

Tempo zmian widać jeszcze bardziej patrząc na odcinki realizowane przez białostocki oddział GDDKiA. W 2015 roku było to - wliczając system „projektuj i buduj” – nieco ponad 70 km dróg ekspresowych, a obecnie w realizacji jest około 120 kilometrów, z czego 85 km na Podlasiu i 38,5 km na Mazowszu.

Ma to też przełożenie na pieniądze. W 2015 roku realizowane kontrakty budowlane miały wartość około 1,6 miliarda złotych, a dzisiaj białostocki oddział GDDKiA realizuje podpisane umowy na około 2,8 miliarda złotych.

Wśród priorytetów GDDKiA są:
:: zakończenie w tym roku budowy drogi ekspresowej S8 aż do Wyszkowa, a tym samym zamknięcia de facto całej inwestycji od Warszawy do Białegostoku,
:: podpisanie umów w systemie „projektuj i buduj” na pozostałe podlaskie odcinki Via Baltici (S61) o długości prawie 50 kilometrów, czyli:
- węzeł Podborze (z węzłem) - węzeł Śniadowo (bez węzła) - długość 19,5 km,
- węzeł Śniadowo (z węzłem) - węzeł Łomża Południe (bez węzła) - długość 17 km,
- węzeł Łomża Zachód (z węzłem) – węzeł Kolno (bez węzła) - długość 12,9 km.
:: złożenie wniosków o wydanie decyzji środowiskowych na odcinki S19 Białystok – Siemiatycze, czyli fragment Via Carpatii,
:: ogłoszenie przetargu na realizację w systemie „projektuj i buduj” tzw. małej północnej obwodnicy Białegostoku, czyli odcinka od węzła Sochonie na obwodnicy Wasilkowa przez Dobrzyniewo aż po węzeł Białystok Zachód, dawniej Choroszcz.

VIA Carpatia
Droga ekspresowa łącząca kraje bałtyckie z południem Europy na Podlasiu rodziła się w bólach. Do 2015 roku nie było jej w Planie Budowy Dróg Krajowych. Wpisana została tam - jako S19 - dopiero przed wyborami w 2015 roku, ale bez połączenia z Via Balticą, czyli S61. Naprawione zostało to w 2016 roku, poprzez wpisanie do rozporządzenia o przebiegu dróg ekspresowych drogi S16, która połączyła S61 w rejonie Ełku z S19 w rejonie Knyszyna i Dobrzyniewa.

Z drugiej strony udało się uzyskać pod koniec ubiegłego roku pierwsze decyzje środowiskowe dla drogi krajowej nr 8 od Korycina w stronę Augustowa, która tworzy jakąś alternatywę dla połączenia Via Baltici z Via Carpatią. Równolegle trwają wstępne analizy co do możliwości przebudowy drogi krajowej nr 8 (Korycin – Augustów) do drogi o przekroju 2x2, czyli dwóch jezdni, ale nie w kategorii drogi ekspresowej, tylko klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego).

Obecnie Via Carpatia na Podlasiu, na południe od Białegostoku, jest na etapie projektowania (mowa o dwujezdniowej drodze ekspresowej). Podzielona jest na odcinki:
- węzeł „Białystok Zachód” (dawniej Choroszcz) - Ploski
- Ploski – Chlebczyn

W obu przypadkach dokumentacja spłynęła już do GDDKiA, odbyła się jej ocena przez Zespól Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych w Białymstoku i jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku zostanie przedstawiony (po ocenie Generalnego Dyrektora w Warszawie) wariant preferowany przez GDDKiA oraz zostaną złożone wnioski o wydanie decyzji środowiskowych od Białegostoku aż po Chlebczyn (ok. 110 km kat. „S”). Uzyskanie tych decyzji spodziewane jest na koniec tego roku dla odcinka Ploski - Chlebczyn i wiosną przyszłego roku dla odcinka Białystok Zachód – Ploski. Oba fragmenty powinny być zrealizowane do 2023/2024 roku.

Mała obwodnica Białegostoku
Najszybciej ma natomiast powstać odcinek Sochonie - Dobrzyniewo - Białystok Zachód (Choroszcz), którego fragment Dobrzyniewo – Białystok Zachód ma status drogi ekspresowej S19. Obecnie odcinek ten ma decyzję środowiskową. W tym roku zostanie wykonana tzw. geologia i na koniec roku będzie ogłaszany przetarg na wykonanie w systemie „projektuj i buduj”. Realizacja planowana na lata 2021-2023.

Polecamy:
:: Trasa S8 w woj. podlaskim zakończona
:: Odcinek S8 Zambrów-granica województwa otwarty!
:: Obwodnica Zambrowa ma już 5 lat
:: Nie będzie kar za opóźnienia przy przebudowie dwóch odcinków S8
:: Oświetlenie ma pojawić się na dwóch węzłach obwodnicy Zambrowa
:: Fragment S8 Wiśniewo – Mężenin otwarty [foto+video]
:: Chcą otworzyć odcinek S8 Zambrów - Mężenin jeszcze przed świętami
:: Uwaga kierowcy! Nastąpi zmiana organizacji ruchu na DK8
:: Podlaski odcinek S8 zostanie dofinansowany z funduszy unijnych
:: 83 km S8 wybudują za 2,3 mld zł
:: Umowa na realizację kolejnego mazowieckiego odcinka S8 podpisana
:: Umowa na realizację pierwszego mazowieckiego odcinka S8 podpisana
:: Wojewoda Mazowiecki zezwolił na realizację dwóch odcinków S8
:: GDDKiA rozstrzyga przetarg na kolejny odcinek „ósemki”
:: Wieści z budowy dwóch odcinków trasy S8 [foto]
:: Prace związane z przebudową DK8 idą pełną parą
:: Umowa na realizację kolejnego odcinka S8 podpisana
:: Realizacja odcinka S8 od Zambrowa do granicy województwa coraz bliżej

Ambitne plany inwestycyjne GDDKiA komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org