:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  8°C bezchmurnie

„Szliśmy w dobrym kierunku” - związkowcy przeciwni konsolidacji podlaskich PKS-ów [video

samorząd, „Szliśmy dobrym kierunku” związkowcy przeciwni konsolidacji podlaskich [video - zdjęcie, fotografia

Istniejące związki zawodowe w zambrowskim PKS nie godzą się na, jak to nazywa marszałek, proces inkorporacji pięciu podlaskich PKS-ów. Przeciwne są K.Z. NSZZ "Solidarność" i Zarząd Zakładowy WZZKRP. Podobnego zdania są także związkowcy z trzech innych spółek PKS. Ich zdaniem to decyzja polityczna, a nie merytoryczna. Przedstawiciele związków udali się dziś w tej sprawie do wojewody.

Przypomnijmy, że Urząd Marszałkowski w Białymstoku dąży do połączenia pięciu spółek PKS w województwie podlaskim, które pięć lat temu przejął od Skarbu Państwa. Planowane połączenie ma zostać dokonane w drodze inkorporacji, poprzez przeniesienie całego majątku spółek: PKS w Suwałkach Spółka Akcyjna, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Łomży Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Zambrowie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Siemiatyczach, jako spółek przejmowanych, na spółkę Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Białymstoku S.A. - jako spółkę przejmującą. Zmiany Urząd Marszałkowski chce wdrożyć z początkiem przyszłego roku. Na czele połączonych PKS-ów ma stać jeden prezes w centrali w Białymstoku.

Oprócz PKS-u Białystok, związkowcy z pozostałych czterech spółek są przeciwni planowanej konsolidacji. Ich zdaniem takie działania są pozbawione merytorycznych przesłanek, a zarządy spółek podejmując decyzję o ich połączeniu kierowały się argumentami politycznymi. Związkowcy podkreślają, że podobne przedsięwzięcia przeprowadzone w kraju okazały się katastrofalne dla pracowników i ich zakładów pracy. Dziś w tej sprawie związkowcy z czterech spółek (PKS Zambrów, PKS Siemiatycze, PKS Łomża i PKS Suwałki) spotkali się z Wojewodą Podlaskim Bohdanem Paszkowskim, aby przedstawić mu swoje stanowisko w tej sprawie.

- „My jako Związki Zawodowe staramy się szukać pomocy. Dzisiaj byliśmy u pana wojewody, były związki z czterech PKS-ów. Pan wojewoda będzie starał się nam pomóc w ramach prawa. Dalej będziemy szukali pomocy. Jeszcze będziemy pisali pisma o zasięgnięcie opinii do Polskiej Izby Gospodarczej.” - powiedział nam Przewodniczący Związku Zawodowego "Solidarność" przy PKS Zambrów Grzegorz Wasilewski.

Przypomnijmy, że 2 i 30 czerwca br. przeprowadzono spotkania z Zarządami i Radami Nadzorczymi Spółek oraz przedstawicielami związków zawodowych, podczas których zostały przedstawione plany restrukturyzacji oraz zamierzenia dotyczące pracowników. W lipcu natomiast odbyły się spotkania marszałka Jerzego Leszczyńskiego z załogami, w poszczególnych siedzibach spółek PKS, mające na celu m.in. rozwianie obaw pracowników o bezpieczeństwo ich miejsc pracy. W Zambrowie takie spotkanie miało miejsce 19 lipca.

- „Jest nam tłumaczone, że ta inkorporacja wpłynie na utrzymanie miejsc pracy. My mamy odrębne zdanie w tym temacie, z tego względu, że tak jak nam przedstawiono, naszym głównym przedsiębiorstwem założycielskim ma być PKS Białystok. Jest to firma, która sprzedała praktycznie cały majątek i chcą wcielić w to ciało wszystkie pozostałe PKS-y. My byśmy chcieli, tak jak do tej pory, radzić sobie sami. Nie sprzedawaliśmy naszego majątku tak, żeby go `przejeść`, tak jak zrobił to PKS Białystok, który sprzedał placówki. Na chwilę obecną oni są praktycznie bez siedziby, wydzierżawiają swoje lokum. My też mamy majątek do sprzedania, tylko u nas Zarząd, prezes, Rada Nadzorcza i pracownicy nie chcieli tego zmarnotrawić. Trzymamy to na czarną godzinę, ale okazuje się, że pewnie będzie nam to zabrane.” - mówi Grzegorz Wasilewski.

Obecnie zambrowska spółka PKS zatrudnia 111 osób, natomiast we wszystkich pięciu spółkach branych pod uwagę pod kątem konsolidacji pracuje przeszło 900 osób. Na każdym ze spotkań w siedzibach poszczególnych spółek marszałek przekonywał pracowników, że ich miejsca pracy nie są zagrożone. Przewodniczący Związku Zawodowego Solidarność przy PKS Zambrów jest jednak zupełnie innego zdania.

- „Obawiamy się o miejsca pracy, ponieważ wiadomo, że to będzie połączonych pięć PKS-ów. (…) Na twardo zadane pytanie: czy będzie redukcja zatrudnienia - marszałek odpowiedział, że nie. Przecież wiadomo, że jak będzie połączenie, to ilość stanowisk będzie się dublowała, nikt tego nie będzie utrzymywał. Po prostu trzeba powiedzieć otwarcie, że tak. Odnośnie taboru to samo. Teraz jest około 500 wozów, ma zostać około 300. W naszym przypadku jest to nierealne z tego względu, że my bazujemy na przewozach szkolnych. U nas rano praktycznie każdy wóz musi wyjechać, żeby obsłużyć te szkoły. Gdyby doszło do redukcji taboru, to praktycznie jesteśmy skreśleni, nie mamy czym obsłużyć placówek w obrębie naszego pola.” - dodaje Grzegorz Wasilewski.

W całym tym zamieszaniu na uwagę zasługuje fakt, że PKS Zambrów z pięciu podlaskich spółek jako jedyny w ciągu ostatnich dwóch lat wypracował dodatni wynik finansowy. Na ten fakt złożyło się wiele czynników, w tym m.in. likwidacja kursów nierentownych i pospiesznych.

- „Szliśmy w dobrym kierunku. Gdyby pan marszałek chciał nam pomóc, to mógłby nam pomóc finansowo. Dla PKS-u Białystok w ubiegłym roku udzielił takiej pomocy, zagwarantował 2 mln zł. Gdyby pan marszałek traktował wszystkie PKS-y równo, to powinien wesprzeć wszystkie PKS-y równo. Nam też by się przydał zastrzyk na zakup nowego taboru. Pracownicy widzą, że nie jesteśmy równo traktowani, dlatego mamy inne stanowisko, niż zarząd pana marszałka i sam pan marszałek.” - podkreśla Przewodniczący Związku Zawodowego Solidarność przy PKS Zambrów.

Przyjęty przez marszałka model restrukturyzacji jego zdaniem ma pozwolić zarówno na podniesienie sprawności organizacyjnej, ekonomicznej i finansowej oraz związane z tym oszczędności. Uchwałę w tej sprawie zarząd województwa podjął pod koniec maja. Natomiast 29 lipca złożył w sądzie rejestrowym plan konsolidacji i poprosił o wyznaczenie biegłego, który ma to zbadać.

Poniżej zamieszczamy pismo wystosowane dziś przez cztery podlaskie spółki PKS do Marszałka Województwa Podlaskiego.

Polecamy:
:: Ruszyły procedury połączenia pięciu podlaskich spółek PKS
:: Marszałek połączy podlaskie PKS-y. Główna siedziba będzie w Białymstoku
:: PKS-y łączcie się ...
:: Zmiany w rozkładach jazdy. Sprawdź, jak w święta pojadą autobusy
:: Kolejny niskopodłogowiec w zambrowskim PKS-ie [foto]
:: Nowy autobus komunikacji miejskiej w Zambrowie
:: Samorząd Województwa Podlaskiego przejął zambrowski PKS
:: Samorząd województwa przejmie zambrowski PKS
:: Czy samorząd Województwa Podlaskiego przejmie zambrowski PKS?

„Szliśmy w dobrym kierunku” - związkowcy przeciwni konsolidacji podlaskich PKS-ów [video komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org