:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  30°C bezchmurnie

„Czarnobylska Modlitwa. Kronika Przyszłości” [foto]

To tytuł dokumentu białoruskiej dziennikarki opisującego losy ludzi, którzy przeżyli katastrofę w Czarnobylu, a także sytuacji, jakie miały miejsce po tym zdarzeniu. Na temat tej książki dyskutowali dzisiaj zambrowscy miłośnicy literatury podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Drugie powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się dzisiaj, 24 października w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie. Tym razem miłośnicy literatury dyskutowali na temat książki Swietłany Aleksijewicz - „Czarnobylska Modlitwa. Kronika Przyszłości”.

Książka Swietłany Aleksijewicz opowiada o skutkach apokalipsy, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą. 26 kwietnia 1986 seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Katastrofa czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku. Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. Oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach, wybitna białoruska dziennikarka stawia czytelników wobec bezlitosnej prawdy.

- „Po przeczytaniu tej książki brakuje mi słów. Jest to dokument opisujący to, co działo się po katastrofie w Czarnobylu. Zawiera on wiele przejmujących historii ludzi, którzy brali udział w likwidacji skutków awarii, ich rodzin, a także dzieci, które się urodził po tym wydarzeniu. Książka ta jest bardzo poruszająca emocjonalnie. Nie da się jej przeczytać jednym ciągiem. Jest ona obrazem tego do czego społeczeństwo zostało doprowadzone. Człowiek jest właściwie nikim, nikt się nim nie interesuje, bo ludzie, którzy szli likwidować skutki lub zapobiegać jeszcze gorszym następstwom, często nie byli wyposażeni w podstawowe narzędzia i środki ochrony, ponieważ nikt się nimi nie przejmował. Propaganda utrzymywała, że wszystko jest opanowane i pod kontrolą, natomiast te głosy ludzi, którzy brali udział przeczą temu wszystkiemu.” - powiedziała nam Zyta Brysacz, członkini DKK.

Jak udało nam się dowiedzieć najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zaplanowano na 30 listopada. Wówczas będzie prowadzona dyskusja na temat książki Diane Setterfield pt. „Trzynasta opowieść”.

Polecamy:
:: Ruszyły zapisy do XVII Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”
:: Nowe wiersze Janusza Kuleszy
:: Sylwia Zientek gościła w Zambrowie [foto]
:: Miłośnicy książek spotkali się po wakacjach [foto]
:: Dom Kultury w Rutkach zaprasza na darmowe zajęcia z tańca i aerobiku
:: „Perły Klasyki” w parafii Trójcy Przenajświętszej [foto]
:: Gmina Zambrów ma już 25 lat! [foto]
:: Monodramy w wykonaniu młodych aktorów TMA [foto]
:: Wystawa podopiecznych Pracowni Tkaniny MOK [foto]
:: Poezja słowna i śpiewana zagościła w murach filii MBP [foto]
:: MOK ogłasza konkurs na najpiękniejszy bukiet „Dary Jesieni”
:: „Kolor Serca”
:: „Wojsko Polskie II RP w Garnizonie Zambrów”
:: Weź udział w konkursie fotograficznym - „Podlasie w obiektywie im. Wiktora Wołkowa”
:: Festiwal Sacrum et Musica rozpoczęty. Zapraszamy na koncerty


„Czarnobylska Modlitwa. Kronika Przyszłości” [foto] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się