:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  8°C pochmurno z przejaśnieniami

17 września zawyją syreny

Kiedy: 2018-09-17 , godzina: 13:00 | Gdzie: powiat zambrowski

RIH Historia, września zawyją syreny - zdjęcie, fotografia

79 lat temu, 17 września 1939 r. w celu realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona złamała polsko-sowiecki pakt o nieagresji i wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Na pamiątkę tego wydarzenia 17 września w całej Polsce zawyją syreny. W Zambrowie o godzinie 13:00 usłyszymy 1-minutowy alarm.

 

W poniedziałek, 17 września będziemy obchodzić 79. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Będzie to ważny dzień dla wszystkich Polaków pamiętających o historii naszego kraju, szczególnie, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości.

 

Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa. Pakt ten podpisano 23 sierpnia 1939 r. w tajemnicy przed Polską.

 

Pakt Ribbentrop-Mołotow nazywa się często IV rozbiorem Polski. Ta nazwa dobrze oddaje jego istotę. Dwa sąsiadujące z Polską państwa zawarły porozumienie dotyczące podziału jej terytorium pomiędzy siebie. Po kilku tygodniach porozumienie to zostało zrealizowane. Pakt Ribbentrop-Mołotow przyniósł Hitlerowi pozornie mniejsze korzyści niż Stalinowi: terytorium polskie na zachód od linii Wisły oraz uznanie Litwy za niemiecką strefę wpływów. Ale Hitler otrzymywał równocześnie - i to było bezcenne - gwarancje neutralności Moskwy w jego konflikcie z Zachodem. Groźba wojny na dwa fronty, przynajmniej w najbliższym czasie, przestawała istnieć dla Niemiec. Obaj partnerzy podpisujący pakt na Kremlu traktowali go jako rozwiązanie doraźne. Obaj mieli cele o wiele bardziej ambitne niż rozbiór Polski czy podporządkowanie republik nadbałtyckich. Były to cele sprzeczne, dlatego wojna pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Radzieckim była nieunikniona.” - pisze prof. Andrzej Garlicki w książce pt. „Historia 1815-1939. Polska i świat”.

 

17 września 1939 r. o godz. 3:00 w nocy do Komisariatu Spraw Zagranicznych w Moskwie wezwany został ambasador RP Wacław Grzybowski, któremu Władimir Potiomkin - zastępca Mołotowa - odczytał treść uzgodnionej wcześniej z Berlinem noty: „Wojna polsko-niemiecka ujawniła wewnętrzne bankructwo państwa polskiego. W ciągu dziesięciu dni działań wojennych Polska utraciła wszystkie swoje ośrodki przemysłowe i centra kulturalne. Warszawa, jako stolica Polski, już nie istnieje. Rząd polski uległ rozkładowi i nie przejawia oznak życia. Oznacza to, że państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć. Tym samym utraciły ważność umowy zawarte pomiędzy ZSRS a Polską”. Ambasador Grzybowski odmówił przyjęcia sowieckiej noty. W tym samym czasie Armia Czerwona rozpoczęła napaść na Polskę. Od godz. 3:00 do godz. 6:00 jej wojska przekroczyły na całej długości wschodnią granicę z Polską.

 

W nocy z 17 na 18 września prezydent Ignacy Mościcki wraz z rządem polskim i korpusem dyplomatycznym przekroczył granicę rumuńską, planując przedostanie się do Francji. Razem z nimi terytorium polskie opuścił Naczelny Wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz. Wkraczającym oddziałom Armii Czerwonej opór stawiały również miasta, wśród których najbardziej zacięty i tragiczny bój stoczyło Grodno. Walki z Wehrmachtem i Armią Czerwoną toczyła dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”.

 

Zgodnie z propozycją Stalina przeprowadzona została korekta podziału terytorialnego ziem polskich. Granica pomiędzy ZSRS a III Rzeszą przebiegać miała odtąd wzdłuż linii rzek San-Bug-Narew-Pisa.

 

W wyniku dokonanego rozbioru Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln. Okrojona Wileńszczyzna została przez władze sowieckie w październiku 1939 r. przekazana Litwie. A już w czerwcu 1940 r. Litwa razem z Łotwą i Estonią weszła w skład ZSRS. Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją do dziś nie jest w pełni znana.

 

Dla podkreślenia wagi tych wydarzeń i uczczenia pamięci ofiar, w poniedziałek, 17 września w całej Polsce zawyją syreny. W Zambrowie o godzinie 13:00 usłyszymy 1-minutowy ciągły alarm. Dla mieszkańców naszego powiatu niech będzie to czas na chwilę zadumy i refleksji.

17 września zawyją syreny komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zambrow.org