REKLAMA:

Powiat i szpital nawiązali współpracę z Ukrainą

samorząd
11.01.2017 r., godz. 14.30
Powiat i szpital nawiązali współpracę z Ukrainą
Wnioski w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014-2020 zostały złożone przez Powiat Zambrowski oraz Szpital Powiatowy w Zambrowie .

Starostwo Powiatowe w Zambrowie oraz Szpital Powiatowy w Zambrowie spółka z o.o., wraz z ukraińskim rejonem Radziechów, złożyły wspólne wnioski na inwestycje w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020. Dotyczą one działań związanych z opieką zdrowotną oraz budową dróg.

Przypomnijmy, że w dniach 22 – 23 listopada w powiecie zambrowskim gościła delegacja ukraińskiego rejonu Radziechów, który położony jest w obwodzie lwowskim. Celem wizyty były negocjacje w sprawie ewentualnej współpracy przy wyżej wymienionym projekcie. Efektem wizyty było podpisanie listu intencyjnego, który zakłada wzajemną współpracę w celu realizacji wspólnych projektów. Zadania będą realizowane poprzez Program Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014-2020, inne programy krajowe lub Unii Europejskiej oraz wzajemne współdziałanie partnerów.

Z uwagi na to, że pozostało niewiele czasu, obie strony przystąpiły do działania, czego efektem są wspólnie złożone wnioski w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. W obu przypadkach beneficjentem wiodącym jest strona polska, czyli Starostwo Powiatowe w Zambrowie oraz spółka Szpital Powiatowy w Zambrowie.

Jeżeli chodzi o porozumienie Powiatu Zambrowskiego, obie strony założyły, że dla obszarów przygranicznych szczególne znaczenie ma infrastruktura drogowa. Wspólny wniosek, który ze stroną ukraińską podpisali starostowie, oszacowany jest na 2 mln 178 tys. euro. Zakłada on budowę drogi zarówno w powiecie zambrowskim, jak i w rejonie radziechowskim.

- „W grudniu Powiat Zambrowski i Szpital Powiatowy w Zambrowie podpisały stosowne dokumenty dotyczące pozyskiwania środków finansowych z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Cieszymy się, że znaleźliśmy partnera po stronie ukraińskiej. Złożyliśmy wnioski na szpital oraz drogę powiatową Zanie – Wygoda. Chciałbym odnieść się też do dyskusji, jakie toczyły się na sesji Rady Powiatu Zambrowskiego. Część radnych nie głosowała za tym, aby współpracować z tym rejonem. Uważam, że powinno się iść w tym kierunku, aby z narodem ukraińskim współpracować, tym bardziej, że pojawiają się takie możliwości pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. Pomimo dzielącej nas historii, szczególnie okresu II wojny światowej, ta współpraca jest namacalnym przykładem łączenia naszych narodów, bo planujemy też wymianę grup między naszymi społecznościami, co będzie przynosiło pozytywne efekty. Ważny jest też fakt, że w rejonie radziechowskim mieszkają Polacy. Chcemy nasze działania skierować w stronę tej polonii. Pomimo różnych zdań części radnych, jako Zarząd Powiatu Zambrowskiego stoimy na stanowisku, że trzeba tę współpracę kontynuować, co przyniesie realne efekty.” – mówi Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak.

Oddzielny wniosek wraz ze szpitalem w Radziechowie, złożyła również spółka Szpital Powiatowy w Zambrowie. Podpisał ją prezes Bogusław Dębski. Obie strony zgodziły się, że dużym problemem jest brak sprzętu diagnostycznego do intensywnej terapii, endoskopii, chirurgicznego do operacji mało inwazyjnych oraz rehabilitacji, pozwalających na udzielenie pomocy w nagłych wypadkach oraz skracających okres niezdolności pacjentów do pracy, zmniejszających dolegliwości związane z ingerencją chirurgiczną, bezpieczną opiekę pooperacyjną i przyspieszających rekonwalescencję. W związku z tym Szpital Powiatowy w Zambrowie i Szpital w Radziechowie zakupią sprzęt diagnostyczny, chirurgiczny, do endoskopii, diagnostyki, intensywnej terapii oraz rehabilitacyjny. Ma to zapewnić mieszkańcom obu regionów szybki dostęp do pomocy nawet w nagłych sytuacjach, a kompleksowość tej opieki od diagnozy aż po rehabilitację ma znacząco skrócić okres choroby i rekonwalescencji pacjentów. Wniosek oszacowany jest na 1 mln 163 tys. 602 euro.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: