REKLAMA:

„Czarnobylska Modlitwa. Kronika Przyszłości” [foto]

kultura
24.10.2016 r., godz. 20.00
To tytuł dokumentu białoruskiej dziennikarki opisującego losy ludzi, którzy przeżyli katastrofę w Czarnobylu, a także sytuacji, jakie miały miejsce po tym zdarzeniu. Na temat tej książki dyskutowali dzisiaj zambrowscy miłośnicy literatury podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Drugie powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się dzisiaj, 24 października w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie. Tym razem miłośnicy literatury dyskutowali na temat książki Swietłany Aleksijewicz - „Czarnobylska Modlitwa. Kronika Przyszłości”.

Książka Swietłany Aleksijewicz opowiada o skutkach apokalipsy, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą. 26 kwietnia 1986 seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Katastrofa czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku. Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. Oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach, wybitna białoruska dziennikarka stawia czytelników wobec bezlitosnej prawdy.

- „Po przeczytaniu tej książki brakuje mi słów. Jest to dokument opisujący to, co działo się po katastrofie w Czarnobylu. Zawiera on wiele przejmujących historii ludzi, którzy brali udział w likwidacji skutków awarii, ich rodzin, a także dzieci, które się urodził po tym wydarzeniu. Książka ta jest bardzo poruszająca emocjonalnie. Nie da się jej przeczytać jednym ciągiem. Jest ona obrazem tego do czego społeczeństwo zostało doprowadzone. Człowiek jest właściwie nikim, nikt się nim nie interesuje, bo ludzie, którzy szli likwidować skutki lub zapobiegać jeszcze gorszym następstwom, często nie byli wyposażeni w podstawowe narzędzia i środki ochrony, ponieważ nikt się nimi nie przejmował. Propaganda utrzymywała, że wszystko jest opanowane i pod kontrolą, natomiast te głosy ludzi, którzy brali udział przeczą temu wszystkiemu.” - powiedziała nam Zyta Brysacz, członkini DKK.

Jak udało nam się dowiedzieć najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zaplanowano na 30 listopada. Wówczas będzie prowadzona dyskusja na temat książki Diane Setterfield pt. „Trzynasta opowieść”.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: