REKLAMA:

Miasto Zambrów nawiązało współpracę z Białorusią [foto]

samorząd
17.10.2016 r., godz. 18.00
Burmistrz Miasta Zambrów podpisał z przedstawicielami białoruskiego miasta Skidel list intencyjny dotyczący współpracy przy wspólnym ubieganiu się o fundusze w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Ministerstwo Rozwoju ogłosiło harmonogram konkursu, w którym partnerzy z Polski, Białorusi i Ukrainy będą mogli ubiegać się o dotacje z Funduszu Europejskiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Głównymi celami tego programu są promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego, poprawa dostępności regionów oraz sieci i systemów komunikacyjnych, wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony oraz promocja zarządzania granicami.

Z uwagi na to, że jest szansa uzyskania przez te trzy państwa funduszy unijnych, chęć ubiegania się o środki zewnętrzne z tego programu wyraził samorząd Miasta Zambrów, który do współpracy zaprosił samorząd miasta Skidel z Białorusi. W związku z tym dzisiaj w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zambrów odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli obu miast. Uczestniczyli w nim m.in.: Dyrektor Grodzieńskiego Powiatowego Unitarnego Przedsiębiorstwa Władimir Chaniewicz, Przewodniczący Skidelskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego Aleksander Łozowik, Główny Specjalista ds. Kultury Grodzieńskiego Komitetu Wykonawczego Irina Gołubiewa, Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Korzeniowski, Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski, Zastępca Wójta Gminy Zambrów Stanisław Krajewski, Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Włodzimierz Łąka, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie Marta Konopka.

- „Mamy dwa pomysły projektów do tego programu. Pierwszy z nich dotyczy ścieżki rowerowej od miasta Zambrowa do Czerwonego Boru. Oczywiście będzie to możliwe przy współpracy z Gminą Zambrów, ponieważ większość tej ścieżki rowerowej biegnie po terenach gminy, a niewielka część po terenie miasta. Jest to odległość około 15 kilometrów. (…) Drugi projekt jest związany z funkcjonowaniem Miejskiego Ośrodka Kultury. Tam jest sala widowiskowo-kinowa na 340 miejsc z innymi mniejszymi obiektami towarzyszącymi. Szczerze mówiąc jest zapotrzebowanie mieszkańców, bo wiele się dzieje na niwie kultury w Domu Kultury i nie tylko, żeby to wszystko pokazać, dlatego brakuje czegoś takiego jak amfiteatr, który byłby w okresie letnim wykorzystywany.” - mówił Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.

W trakcie dzisiejszego spotkania przedstawiciele obu samorządów zaprezentowali swoje miasta. Następnie odbyło się spotkanie robocze, podczas którego omówione zostały wszystkie pomysły, które samorządy Zambrowa i Skidel chciałyby zrealizować w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Samorząd Miasta Zambrów chciałby pozyskać pieniądze na wykonanie ścieżki rowerowej z Zambrowa do Czerwonego Boru, która przebiegałaby po torach kolejowych leżących na terenie gminy Zambrów, a także na budowę amfiteatru pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną, a Centrum Kultury. Goście z Białorusi podobnie jak zambrowski samorząd chcą wykonać u siebie ścieżkę rowerową oraz wyremontować jeden z Domów Kultury w powiecie grodzieńskim.

Kulminacyjnym punktem dzisiejszego spotkania było podpisanie przez Burmistrza Miasta Zambrów oraz Przewodniczącego Skidelskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego listu intencyjnego dotyczącego współpracy przy wspólnym ubieganiu się o fundusze w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Następnie uczestnicy spotkania zwiedzili budynek zambrowskiego Centrum Kultury.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: