REKLAMA:

ROD im. Tadeusza Kościuszki z kamerami monitoringu [foto]

społeczeństwo
16.09.2016 r., godz. 14.00
ROD im. Tadeusza Kościuszki z kamerami monitoringu
W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym przy alei Wojska Polskiego pojawiły się kamery. Jak przekonuje prezes ROD im. Tadeusza Kościuszki Wiesław Zdunek, monitoring ma zwiększyć bezpieczeństwo działkowiczów oraz wykryć osoby, które w sposób nieprawidłowy korzystają z kontenerów na śmieci.

Prezes zarządu Wiesław Zdunek zdradził portalowi zambrow.org, skąd taki pomysł oraz jakie ma plany na kolejne inwestycje. ROD im. Tadeusza Kościuszki w Zambrowie obejmuje 118 działek przy alei Wojska Polskiego.

Wielki Brat patrzy
Na początku września na działkach przy AWP pojawiły się kamery. To kolejny po „Zatorzu” Rodzinny Ogród Działkowy w naszym mieście, który postawił na taką innowacyjność. Skąd taki pomysł?

Jak podkreśla prezes ROD, priorytetem był monitoring kontenerów na śmieci. Podaje, że przed założeniem kamer pojemniki na śmieci zapełniały się już po kilku dniach! Jak mówi, ludzie zamiast wyrzucać śmieci, wrzucają do takich kontenerów również pocięte gałęzie czy inne odpady roślinne. Stąd właśnie pomysł zamontowania kamer.

- „Były wyrzucane śmieci obok pojemników. Do kontenerów były wrzucane przedmioty o dużych gabarytach, części roślin, części zielone, liście, owoce. (…) Prowadzimy coroczną analizę i okazuje się, że koszt wywozu śmieci przekracza koszty zużycia wody, jednak ma tendencję wzrostową w stosunku 25% rocznie. Były sygnały od innych działkowców, że ludzie nagminnie lekceważą przepisy wynikające z regulaminu.” - dodaje.

Jednocześnie prezes prosi działkowców o nie zaśmiecanie terenu przy kontenerach i przypomina, że odpady roślinne mogą być utylizowane przez działkowców w kompostownikach.

- „Wobec osób łamiących przepisy będą nakładane kary finansowe w postaci obciążenia za wywóz kontenera i jest to zgodne z przepisami wewnątrzorganizacyjnymi. Było to konsultowane z Okręgową Komisją Rewizyjną w Białymstoku.” - mówi Wiesław Zdunek.

Jednak na decyzję zarządu ROD o monitoringu działek wpłynęło nie tylko zuchwalstwo, ale i bezpieczeństwo. Gdyby coś się stało, dzięki zamontowanym kamerom można teraz sprawdzić, kto wchodził i wychodził z ogrodu. Tym bardziej, że te działki są oddalone od mieszkań. Kamery zawisły w czterech strategicznych miejscach: dwie przy wejściach od strony alei Wojska Polskiego, jedna przy wejściu od strony ul. Targowej oraz jedna na budynku domu działkowca. Dodatkowo w rejonie śmietnika została umieszczona tablica informacyjna przypominająca zasady porządkowe obowiązujące na terenie ROD.

Montaż urządzeń został sfinansowany z funduszy ogrodu. 30% tej inwestycji dofinansował Okręgowy Zarząd Podlaski PZD w Białymstoku.

- „Jest to sprzęt dobrej klasy, z rozdzielczością full hd i systemem na podczerwień, więc w nocy jest bardzo dobra widoczność.” - mówi Zdunek.

Kolejne innowacje
Zarząd już myśli o kolejnych inwestycjach.

- „Dobrze by było, gdyby kamery dało się zamontować w innych ważnych miejscach na terenie ROD.” - powiedział nam Wiesław Zdunek.

Jednak poza kamerami są plany na inne udogodnienia i zmiany. Jedną z nich mogłoby być założenie łącza bezprzewodowego internetu na terenie ROD przy AWP. Z taką inicjatywą wychodzą młodzi właściciele ogrodów, którzy przychodzą na działki z laptopami i tani dostęp do internetu jest im potrzebny.

Warto zaznaczyć, że od dwóch lat działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Tadeusza Kościuszki korzystają z wiaty przed budynkiem biurowym. Powstała ona z dofinansowania w ramach projektu „Ogródki działkowe przyszłością miasta Zambrów”, który uczestniczył w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie 2014”. Ostatnio właściciele ogrodów bawili się tam w minioną sobotę, podczas zorganizowanego po raz pierwszy Dnia Działkowca.


ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: