REKLAMA:

Egzotyczna podróż z Biblioteką Inspiracji [foto]

kultura
16.05.2016 r., godz. 22.00
Elżbieta Perkowska podzieliła się dzisiaj wrażeniami i spostrzeżeniami ze swojej tegorocznej wyprawy do Ameryki Środkowej.

"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż linę, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry! Podróżuj, śnij, odkrywaj!" – takie motto przyświecało dzisiejszemu spotkaniu z podróżniczką Elżbietą Perkowską w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie w ramach inicjatywy Biblioteka Inspiracji.

Uczestnicy slajdowiska pt. „Polka w strefie podrównikowej. Kostaryka & Nikaragua” mogli się na godzinę przenieść do ciepłych i słonecznych regionów Ameryki Środkowej. Na pewno pomagały w tym piękne zdjęcia m.in. wybrzeża Pacyfiku, lasu deszczowego, wulkanów. Fotografie pokazywały również obrazy życia codziennego mieszkańców tamtego regionu świata.

Do Kostaryki bohaterka dzisiejszego spotkania udała się z córką w styczniu bieżącego roku. Po 12-godzinnym locie wylądowały w Liberii w Kostaryce.
- „Pierwszego dnia naszego pobytu zaskoczyła nas muzyka disco polo, kiedy usłyszałyśmy w hotelu przebój zambrowskiego zespołu Masters pt. „Szukam dziewczyny.” – relacjonowała Elżbieta Perkowska.

Piękne plaże oceaniczne, gorące źródła oraz egzotyczna fauna i flora Kostaryki zachwyciły podróżniczki. Nikaragua zaś już na wjeździe je zaskoczyła, począwszy od przejścia granicznego i wnikliwej kontroli celników, po zniszczone i ubogie zabudowania.
- „Bardzo zaniedbane są kościoły, wiele budynków jest opuszczonych, ponieważ nie ma funduszy na renowacje. (…) Mimo że Granada jest bardzo dużym miastem, nie ma tam wysokich budynków. (…) Są parterowe najczęściej bardzo kolorowo malowane albo najwyżej jednopiętrowe.” – opowiadała Elżbieta Perkowska.

Oprócz Granady - jednego z najstarszych miast Nikaragui, podróżniczki zwiedziły fabrykę cygar, czekolady oraz miasteczko Catarina. Mogły podziwiać wulkany m.in. Masaya oraz największe jezioro w Ameryce Środkowej o nazwie Nikaragua.

Na zakończenie dzisiejszego spotkania wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja dotycząca różnic kulturowych i mentalnych Polaków i mieszkańców Ameryki Środkowej.


RN


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: