REKLAMA:

„Droga XXI wieku” [foto]

społeczeństwo
08.10.2014 r., godz. 06.35
Droga dojazdowa do Wiśniewa
Tak jeden z naszych czytelników ironicznie określa drogę dojazdową do Wiśniewa, która powstała podczas budowy obwodnicy Zambrowa. O ile podczas budowy obwodnicy rolnikom i lokalnej społeczności nie przeszkadzał zły stan tej drogi, to teraz, 2 lata od oddania obwodnicy do użytku, chcą remontu nawierzchni. GDDKiA uwzględniła remont tej drogi w projekcie przebudowy odcinka drogi krajowej nr 8 od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina, ale na dobry przejazd trzeba będzie jeszcze poczekać.

Każdy pojazd wolnobieżny (np. ciągnik rolniczy z przyczepą czy kombajn) zgodnie z przepisami ruchu drogowego nie może wjechać na obwodnicę Zambrowa i Wiśniewa, która jest drogą ekspresową. W związku z tym, jadąc od strony Białegostoku, takie pojazdy są zmuszone do wjechania na biegnącą po prawej stronie wzdłuż obwodnicy wewnętrzną drogę żwirową, prowadzącą do miejscowości Wiśniewo. Rolnicy skarżą się naszej redakcji, że na drodze tej są ogromne dziury i muszą omijać je slalomem. Ich zdaniem można tam łatwo uszkodzić pojazd bądź maszynę rolniczą.

- „Tam są takie dziury, że samochodem można się zawiesić. Jadąc od Białegostoku musi być zapewniony jakiś przejazd cywilizowany. Rozumiem, że na czas budowy było to skopane, ale mamy 2 lata od oddania inwestycji i jakie dziury były, takie są.” – powiedział nam jeden z rolników.

Udaliśmy się na miejsce, aby przyjrzeć się opisywanej przez rolników drodze. Rzeczywiście, jej stan pozostawia wiele do życzenia. Koszmar zaczyna się już kilka metrów po wjeździe na tę drogę. Jak widać na dołączonych do artykułu zdjęciach, droga jest dosłownie „zaorana”. Zauważyliśmy również, że kilkumetrowej szerokości trawiaste pobocze na kilkudziesięciometrowym fragmencie drogi zostało już przez kierowców wyjeżdżone (prawdopodobnie ze względu na to, że nie ma tam kolein).

Z problemem zwróciliśmy się do białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tam udało nam się uzyskać dobrą wiadomość dla rolników i lokalnej społeczności poruszającej się wspomnianą drogą. W ramach kontraktu na budowę odcinka S8 od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina, droga dojazdowa do Wiśniewa zostanie wyremontowana.

- „Wspomniana droga, która rzeczywiście jest w złym stanie, będzie przebudowana do standardu drogi zbiorczej o nawierzchni bitumicznej.” – poinformował nas rzecznik prasowy białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski.

Kierowcom pozostaje więc tylko uzbroić się w cierpliwość. Przypomnijmy, że teren pod budowę 15,39 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S8 na odcinku od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina został już przekazany. Umowę z firmą ASTALDI S.p.A z Włoch, która wygrała przetarg na wykonanie tego fragmentu drogi, podpisano 7 sierpnia. Wykonawca wybuduje ten odcinek za kwotę 434,8 mln zł w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych).

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: